Selahattin Yazıcıoğlu

Tıp Profesörü, Akademisyen

Doğum
14 Nisan, 1921
Ölüm
01 Nisan, 2002
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi
Burç

Akademisyen, tıp profesörü (D. 14 Nisan 1921, Diyarbakır – Ö. 1 Nisan 2002, Diyarbakır). Diyarbakır’ın tanınmış ailelerinden eski İstinaf Mahkemesi Başkâtibi Kâtipzade Mustafa Şevki Beyin oğludur. Orta öğrenimini Diyarbakır’da tamamladı (1938). İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi (1945). Akademik kariyerine devam ederek 1974 yılında doçent, 1979 yılında profesör oldu. 1969 yılında Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak çalıştı. 1980 yılında, kurucularından olduğu Dicle Üniversitesi Rektörlüğüne seçildi. Bu görevi1982’ye kadar sürdü. Aynı yıl emekli olan Yazıcıoğlu, bundan sonra çalışmalarını serbest hekim olarak sürdürdü.

Yüzyıllardan beri Çermik ve çevresinde görülen ve halk arasında “Çermik hastalığı” olarak bilinen akciğer zarı kireçlenmesinin (plevra kalsifikasyonu), o çevrede evlerde sıva ve badana işlerinde kullanılan beyaz topraktan (asbestosis) kaynaklandığını, bu hastalığın Türkiye’nin başka yerlerinde de görüldüğünü ilk kez saptadı. Bu araştırması ABD’de Chest dergisinde yayınlandı. (Chest, 1976). Bu araştırma ile dünyada ilk kez “Çevresel Asbestosis” kavramını ortaya çıkarması dünya tıbbında kabul ve büyük ilgi gördü.

Asbestosis araştırmaları ile 1980 yılında Sedat Simavi Sağlık Bilimleri Ödülü’nü aldı. Seçici kurulun gerekçeli raporunda; “geniş bir topluluk üzerinde yapılan tarama çalışmalarında, bilimsel metodlarla desteklenmiş tanı ve araştırmalarla, günlük yaşamla yakından ilgili asbest tozu ile akciğer zarı kireçlenmesi ve kanseri arasındaki ilişkiler bilimsel bir şekilde araştırılarak, bu çalışma ile topluma yararlı sonuçlara varıldığı için Prof. Dr. Selahattin Yazıcıoğlu ödüle layık görülmüştür.” ifadesine yer verildi. Daha sonra bu çalışmaları İtalya’da Sen Vincent Tıp Ödülü’ne aday gösterildi.

Prof. Dr. Yazıcıoğlu; Diyarbakır Verem Savaşı Derneği, Diyarbakır Türk Kültür Derneği, Diyarbakır Halkevi Derneği kurucu üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanıydı. Diyarbakır Ziya Gökalp Üniversitesi’ni Gerçekleştirme ve Yaşatma Derneği kurucu üyesi ve Yönetim Kurulu İkinci Başkanı, Çocuk Esirgeme Kurumu Başkanı, Diyarbakır'ı Tanıtma ve Turizm Derneği Yönetim Kurulu üyesiydi. Ziya Gökalp Derneği Diyarbakır Araştırma Merkezi Başkanı olarak yıllarca  sosyal, kültürel ve sağlık hizmetlerinde bulundu. 

Prof. Dr. Yazıcıoğlu, 1 Nisan 2002, Diyarbakır'da vefat etti. Evli ve yedi çocuk babasıydı.

Dr. Yazıcıoğlu’nun Neşter, Forum Medicum, Tüberküloz ve Toraks, Sağlık Dergisi, Tüberküloz, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi, Diyarbakır Tıp Fakültesi Dergisi, Tıp Dünyası, Chest (Amerika’da) gibi sağlık dergilerinde elliye yakın araştırma ve meslekî incelemesi yayımlanmıştır. Ayrıca Cumhuriyet, Tercüman, Yeni Ani, Mücadelem Yeniyurt, Diyarbakır gibi günlük gazeteleri ile Turizm, Halkevi, Ziya Gökalp dergilerinde yazıları yayımlanmıştır.

ESERLERİ (Tıp):

Çermik ve Civarında Sık Görülen Plevra, Kalsifikasyonlarının Etyo - Patogenesi Üzerinde Araştırma (Doçentlik tezi, Diyarbakır 1974), Silvan Köylerinde Mağaralarda Değirmen Taşı Yontucularında Silikozis Araştırması (Profesörlük takdim tezi, Diyarbakır 1979), Tüberküloz / Teşhis ve Tedavi (Diyarbakır 1981), Aspest ve Kanser (Diyarbakır 1995),

KAYNAK: Şevket Beysanoğlu / Diyarbakırlı Fikir ve Sanat Adamları ( c. III, 1997), İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013) - Geçmişten Günümüze Diyarbakırlı İlim Adamları Yazarlar ve Sanatçılar (2014) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2020).

 

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör