Münir Derman

Kanaat Önderi, Tasavvufçu, Tıp Doktoru

Doğum
Ölüm
Eğitim
El-Ezher Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi

Tıp doktoru, tasavvufçu, kanaat önderi (D. 1910, Trabzon – Ö. 2 Aralık 1989, Ankara). Melek Hoca lakabıyla da bilinmektedir. İlköğrenimini bir özel Fransız lisesinde, üniversite tahsilini Fransa’da yaptı. Felsefe ve psikoloji eğitiminin yanı sıra Tıp Fakültesini de bitirdi. Ayrıca Mısır el-Ezher Üniversitesinde de ilâhiyat tahsili gördü. Tasavvufî eğitimini Trabzon’da Buharalı Ömer İnan’dan aldı. Kore savaşına doktor olarak katıldı. Ankara Üniversitesi DTCF’de felsefe dersleri verdi. Bu görevinden ayrılarak Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde doktorluk yaptı. Japonya ve Almanya’da bulundu. Yurda döndükten sonra Ankara’ya yerleşti ve burada bir otel odasında hayatını sürdürdü. Kabri Ankara’nın Memlük köyündedir.

Dr. Münir Derman, tıp doktorluğundan daha çok tasavvufçu kişiliği ile vaaz ve nasihatleriyle meşhur olup, günümüzde de sevenleri çoktur.

ESERLERİ:

Su, Allah Dostu Der ki… (1971), Muhiddin-i Arabî’den Nasihatler.

KAYNAKÇA: Sıddık Demir / Ankara’nın Gönül Dostları (2000), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, 2007), Dr. Münir Derman Sohbetleri (cutsiler.com, 16.04.2016).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör