Selahattin Geçgel

Arşiv Uzmanı, Oyuncu

Doğum
-
Ölüm
23 Eylül, 2015
Diğer İsimler
Godzilla

Sinema sanatçısı, oyuncu, set amiri, arşivci (D. 1936, ? – Ö. 23 Eylül 2015, İstanbul). Ömrünün 60 yılını set amiri olarak Yeşilçam’da geçirdi. ‘Godzilla’ lakabıyla meşhurdu.

Yeşilçam’ın en sevilen isimlerinden biri oldu. Metin Erksan’ın gücüne hayran kalıp ‘Godzilla’ lakabını verdiği Selahattin Geçgel. 60 yıl boyunca sinema sektörünün her alanında çalışarak, 677 filmde görev aldı, set amirliği yaptı. Geçgel, önceki gün İstanbul’da 79 yaşında hayatını kaybetti.

Kariyerine Atlas Sineması’nın büfesinde gazoz satarak başlayan Selahattin Geçgel, çalışkanlığını fark eden yönetmen Metin Erksan’ın sayesinde ‘50’li yıllarda film setlerine ayak bastı. 50 yıllık lakabı Godzilla’yı da kendisine Erksan takmıştı. 1961 yılında çekilen, başrollerinde Efgan Efekan, Suna Selen ve Kadir Savun’un yer aldığı ‘Mahalle Arkadaşları’ filminin Yenikapı’daki setinde yolun ortasında duran bir minibüsü tek başına çekmesiyle Erksan’ın “Amma da güçlü kuvvetli adam, Godzilla mübarek!” demesine yol açan Geçgel o günden itibaren Godzilla Selahattin olarak anılmaya başladı. Türk sinemasında ilk sis makinesinin, ilk jimmy jib’in, ilk steady cam’in 677 filmde görev alan Godzilla Selahattin’in elinden çıktığı biliniyor. Sanatçıya 2011 yılında Altın Portakal Emek Ödülü verilmişti.

Çalıştığı setlerden eşya ve aksesuvarları biriktiren Geçgel, bu şekilde bir anlamda Yeşilçam’ın arşivciliğini de üstlenmişti. ‘Susuz Yaz’daki balta, Yılmaz Güney’in sette unuttuğu Samsun sigarası ve kibriti, Deniz Gezmiş davası avukatlarının gönderdiği 1971 tarihli görüşme talebi dilekçesi gibi eşya ve belgeleri toplayan Geçgel, bu hatıralarla geçtiğimiz sene eylül ayında Studios Çukurcuma’da ‘677 Film 60 Yıl: Bir Set Amirinin Gözünden Türk Sineması’ sergisini açmıştı.

Türkan Şoray’ın Dublörü Bile Oldu. Godzilla, sinemada set amirliği yaparken yönetmenlerin hatırına dekor oyuncu da olmuş bazen. Kimi zaman bir kâhyayı kimi zaman da bir mahkûmu canlandırmış. Fakat bir rolü var ki ne aşçı, ne mahkûm, ne kâhya... Türkan Şoray’ın başrolünde olduğu ‘Otobüs Yolcuları’ filminde gelinlik giyip yüzü gözükmeyecek şekilde Türkan Sultan’ın yerine rol almış. Boynu incinen Türkan Şoray, Godzilla’dan rica etmiş, o da çok sevdiği Türkan Hanım’ı kırmayıp gelinlik giyip film için sevdiğinin peşine takılan kızı canlandırmıştı. Selahattin Geçgel 23 Eylül 2015 günü İstanbul’da hayatını kaybetti.

KAYNAK: Türk sineması 'Godzilla'sını kaybetti (Hurriyet.com, 24.09.2015).

 

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör