Sefil Selimî (Ahmet Günbulut)

Halk Ozanı, Şair

Doğum
Ölüm
29 Aralık, 2003
Diğer İsimler
Ahmet Günbulut (asıl adı)

Saz şairi (D. 1933, Şarkışla / Sivas – Ö. 29 Aralık 2003). Asıl adı Ahmet Günbulut’tur. İlkokulu Şarkışla’da okudu. Sivas’ta başladığı ortaokul öğrenimini yarıda bırakarak terzi çıraklığı yaptı. Çeşitli işlerde ve bir müddet de yurtdışında çalıştı. Eşinin rahatsızlığına derman ararken tanıştığı Çoban Mehmet tarafından kendisine Sefil Selîmi mahlası verildi. Saz çalmayı kendi kendine öğrendi. 1983 yılında eşinin ölümü üzerine, şiir çalışmalarına yoğunlaştı. Yaşamını Sivas’ta sürdürdü.

1966 yılında Konya Âşıklar Bayramı’nda şiir dalında ikincilik, 1987 yılında ise Kültür Bakanlığı yarışmasında mansiyon aldı. Şiirlerinden bir bölümü bestelendi. Sivas Halk Ozanları Derneğinin kurucularındandır.

“Sefil Selimi’de halk şiirinin bütün türleri vardı. Tasavvuf, doğa, aşk, özlem, gurbet, fakirlik, savaş, barış, yiğitlik aklınıza ne gelirse her konuda şiirler söylemiş, eğitimden çalışma güzelliğine kadar bütün konularda yol gösterici olmuş, insanların duygularını, düşüncelerini işlemiş, birliği, beraberliği, insan ve vatan sevgisini öğütlemişti.” (Ahmet Özdemir)

ESERLERİ:

Yâr Bâdesi (1963), Yalınkat (1978), Kul Yanmasın (1987), Âşık Sefil Selimî Çobanın Can Pınarı (yay. haz. Doğan Kaya, 1996), Şiirleri ve Türküleriyle Âşık Sefil Selimî (yay. haz. Uğur Kaya, 2001).

KAYNAK: Murat Özdemir / Âşık Sefil Selimî’nin Şiirleri Üzerine Bir İnceleme (bitirme tezi, Atatürk Üniversitesi, 1982), Alim Yıldız / Sivaslı Şairler Antolojisi (2003), Ahmet Özdemir / Bu Dünyadan Sefil Selimi de Göçtü (Çağrı, Şubat 2004), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

NE BİLECEK

Eser deli gönül yolarcasına

Şu günün kadrini yel ne bilecek

Bülbül zar etse de ölürcesine

Yaprak ne bilecek gül ne bilecek?

 

Kimi yapar, kimi geri yıkarmış

Kimi ağlar, kimi güler bakarmış

Mâşuk âşığın aşkça yakarmış

Yanan yanar, gider kim bilecek?

 

Bu gönlüme yüce bina kurmuşlar

Sevdiklerim can evime girmişler

Ârifler bir kılı kırk yarmışlar

Mâna inle lâkin kıl ne bilecek

 

Ey SEFİL SELİMİ sende yâre var

İncelemek istersen zar et zara bak

Çok ince ararsan ince yere bak

Yer pek ince çaput çul ne bilecek?

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör