Gündüz Tekin Onay

Teknik Direktör, Spor Yazarı, Sporcu

Doğum
31 Mayıs, 1942
Ölüm
04 Ocak, 2008
Burç

Sporcu, teknik direktör, spor yazarı (D. 31 Mayıs 1942, Çankırı – Ö. 4 Ocak 2008, İstanbul). TV sunucusu Güntekin Onay’ın babasıdır Spora Eskişehir’de başladı. Bursa Akınspor, Ordu Milli Takım, Karşıyaka Şekersporda oynadı. Antrenör oldu. Türkiye Futbol Vakfı kurucuları arasında yer aldı. Kurs ve seminerlerde eğitimcilik yaptı. Türkiye Futbol Antrenörler Derneği tarafından kendisine “Hoşgörü ve Örnek Davranış Ödülü” verildi.

Aktif futbol yaşantısından sonra, yönetici ve antrenör olarak Türk Futbolu'na hizmet etti. Antrenörlüğe 26 yaşında başladı. 1969’da Türkiye Milli Futbol Takımı’nda teknik direktör Abdullah Gegiç’in yardımcılığını yaptı. Birçok futbol kulübünde de görev yaptı. Çalıştırdığı kulüpler arasında; Adanaspor, Zonguldakspor, Beşiktaş, Bursaspor, Ankaragücü, Gençlerbirliği, Kayserispor, Konyaspor ve Denizlispor vardır. Bu takımlarda 462 maçla lig rekoru kırdı. 3 sezon Genç Milli Takımlar teknik sorumluluğu görevini sürdürdü. Türkiye Futbol Federasyonu’nda Teknik Başdanışmanlık dahil olmak üzere çeşitli görevler yaptı. Futbol Federasyonu Araştırma, Planlama, Eğitim ve Geliştirme (ARPEG) Genel Koordinatörü olarak görev yaptı.

Antrenörlüğün yanı sıra çeşitli gazetelerde spor yazarlığı yaptı. Futbolda Gençleri Eğitme ve Geliştirme Esasları adlı bir kitabı vardır. 2008 yılında İstanbul’da öldü. Zincirlikuyu Mezarlığında defnedilmiştir. Evli ve iki çocuk sahibidir.

KAYNAKÇA: Türkiye Kültür ve Sanat 2009 Yıllığı (2009), Gündüz Tekin Onay kimdir? (haberedikkat.com.tr, 2.3.2015), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2017).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör