Müfid Yüksel

Araştırmacı, Yazar

Doğum
Eğitim
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü

Araştırmacı-yazar. 1964, Muş doğumlu. Aslen Bitlislidir. İslâm bilgini Sadreddin Yüksel Hoca’nın oğlu, yazar Edip Yüksel’in kardeşidir. İlk ve ortaöğrenimini İstanbul’da tamamladı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümünden 1991’de mezun oldu. Yüksek lisans çalışmalarını yine aynı bölümde yürüttü. 

Müfid Yüksel, 1995-2001 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesinde başkan danışmanı olarak görev yaptı. Çalışmalarını halen serbest yazar olarak sürdürmektedir.

Siyaset, din, Alevîlik-Bektâşîlik, Nakşibendîlik, Güneydoğu sorunu, Orta Doğu sorunu başta olmak üzere dış politika konularındaki  makale ve çevirileri, 1987 yılında Zaman gazetesinde başlayarak İmza, Bilgi ve Düşünce vb. çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanmıştır. 

ESERLERİ:

Kürdistan’da Değişim Süreci (1993), Simavna Kadısıoğlu Şeyh Bedreddin (2002), Bektâşîlik: Ve Mehmed Ali Hilmî Dedebaba (2002).

KAYNAK: Kitap Rehberi (Kasım 2002),  İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör