Davut Ökütçü

Yönetici, İş İnsanı

Doğum
Eğitim
Robert Koleji Yüksek Okulu - Kimya Mühendisliği (1969)

Yönetici ve iş adamı. 1946 yılında Diyarbakır’ın Ali Paşa Mahallesinde doğdu. İlkokuldan sonra girdiği sınavları kazanarak girdiği Darüşşafaka’nın sunduğu Parasız Yatılı Koleji eğitimini İstanbul’da tamamlayıp 1965 yılında buradan birincilikle mezun oldu. Ardından Amerikan Fulbright teşkilatından aldığı bursla Robert Kolej Yüksek okulunda eğitimini sürdürerek 1969 yılında Kimya Mühendisliği lisans diplomasını aldı. Aynı yıl Türk Eğitim Vakfından aldığı bursla da ABD’deye giderek Syracuse Üniversitesi’nde Yüksek Lisans programına başladı ve 1971 yılında Endüstri Mühendisliği dalındaki Master programını tamamlayarak yurda döndü.

İş hayatına Koç Holding'de başlayan Davut Ökütçü, çalışma hayatına 1971 yılında gruba bağlı Bozkurt Mensucat Sanayi A.Ş.'de Endüstri Mühendisi olarak devam etti. Bu kuruluşta Planlama Müdürü, Yatırım Koordinatörü, İşletme Müdürü, Genel Müdür Yardımcılığı, Genel Müdür, Yönetim Kurulu Murahhas üyesi olarak muhtelif kademelerdeki görevlerde bulundu.1990 yılında Koç Holding merkezinde Enerji, Ticaret ve İnşaat Grubu Başkanına yardımcı olarak atandığı görevden 1991 yılında ABD New York kentinde gruba bağlı Ramerica International Inc. şirketine Genel Müdür olarak geçti.

1990-1996 yılları arasında Ramerica International şirketinin Genel Müdürlüğünde bulunduktan sonra 1996 yılında Koç Holding merkezindeki görevine dönen Davut Ökütçü, 1996'dan 2003 yılına kadar Tüketim Grubu Başkan Yardımcılığı görevi ile Maret, Bozkurt Tarım ve Gıda, Koç Ece, Bozkurt Mensucat Sanayii, BAT Tütüncülük şirketlerinde yönetim Kurulu üyelikleri yaptı. 2003 yılında emekli olarak gruptan ayrıldı. 32 yıllık çalışma döneminin sonunda emekli yaşamına geçmekle birlikte çeşitli meslek ve sivil toplum örgütlerinde gönüllü olarak görev almaya devam etmektedir.

Ökütçü, İstanbul Sanayi Odası Meclis Üyeliği, İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyeliği yanı sıra Darüşşafakalılar Derneği ve İktisadi Kalkınma Vakfında ikişer dönem Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde de bulundu.

Şimdi Amerikan Endüstri Mühendisleri odası üyesi olan Davut Ökütçü, Türk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu üyesi, Türk-Amerikan İş Konseyi, Türk-Fransız İş Konseyi yürütme kurulu üyeliği yanı sıra Mart 2009 dan itibaren Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili, Koç Yöneticileri Derneği (Koç-Yönder) Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör