Mübeccel İzmirli

Öykü Yazarı, Yazar, Şair

Doğum
22 Mayıs, 1934
Ölüm
10 Temmuz, 1982
Burç

Şair ve öykü yazarı (D. 22 Mayıs 1934, Çorlu / Tekirdağ - Ö. 10 Temmuz 1982, İstanbul). Kadıköy 6. İlkokul ve Çapa Kız Ortaokulunu bitirdikten (1947) sonra lise öğrenimini özel dersler alarak sürdürmeye çalıştıysa da sağlık nedeniyle bitiremedi. Sekreter, memur, reklâm filmlerinde dublajcı olarak çalıştı. Tercüman, Yeni İstanbul, Milliyet gazeteleri ile Milliyet Yayınlarında düzeltmenlik ve redaktörlük, Yelken ve Çatı (Bursa) dergilerinde yöneticilik yaptı. Birkaç arkadaşıyla Otağ dergisini (1963-64, 15 sayı) çıkardı, Otağ Yayınlarını yönetti. Kanlıca Mezarlığında toprağa verilmiştir.

Şiirleri, 1955 yılından itibaren Aksekililer gazetesi ile Çatı ve Yelken (yönetmen, 1966-69), Medeniyet, Kıyı, Sanat Yaprakları, Varlık, Çağrı, Çağdaş, Ilgaz, Sorun, Ataç gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı.

Sabah Geçidi, Korku, Ölü Yargıçlar, Sodom-Gomore, Gecenin Not Defterinden, Ayrıkotu’ndaki Soyutlamalar, şiirin daha duygusal, ürperti veren evrenini de duyurur. (…) Bu hikâyelerde görüntü vermekten çok, kişinin öznel duygulanımlarını vermeyi seçmektedir İzmirli. İşlemek, çözümlemek zorunluluğu duyduğu sorunların çokluğu, İzmirli’nin anlatımını zaman zaman savruklaştırmaktadır. Gerçekte akıcı bir anlatımı vardır yazarın. Ama bu anlatım duru değildir (…) Kadın yazarlarımız arasında, kadın’ın evrensel bunalımını yansıtması yönünden Mübeccel İzmirli’nin hikâyeleri ilginçtir. ‘Sabah Geçidi’ bir yönden İzmirli’nin söylemek istediklerinin topluca görünümüdür. İyi de bir başlangıçtır bu. Bu hikâyelerde insanın yabancılığının, başkaldırışının nedenlerini bir arama söz konusudur. (...) Yürek parçalayıcı bir son zaman yaşamış İzmirli. Sindirim sistemindeki ciddi bir rahatsızlıkla günlerce hastahanede yattığı gibi, psikolojik tedavi de görmüş. Acılar, yanılsamalar, maddi yoksunluklar içinde tamamlamış ömrünü. Son yıllarında Sosyal Sigortalar Kurumundan, o da yoğun çabalar sayesinde bağlanan aylıkla iktifa etmiş.” (Ömer Lekesiz)

ESERLERİ:

ŞİİR: Gök Katında Kaza (1963).

ÖYKÜ: Sabah Geçidi (1967).

ÇOCUK KİTABI: Ay Kız ile Gün Oğlan.

KAYNAK: Varlık Yıllığı 1963, Varlık Yıllığı 1969, Bedihan Tamsöz / Osmanlıdan Günümüze Kadın Şairler (1994, s. 87), İsmet Kemal Karadayı / “Gök Katında Kaza”ya Uğrayan “Bir Yaz Gecesi Rüyası” Gibidir Mübeccel - Halim Uğurlu / Mübeccel İzmirli - Osman Serhat Erkekli / Mübeccel İzmirli Unutulmadı (Türk Dili Dergisi, Mübeccel İzmirli Bölümü, sayı: 80, Eylül-Ekim 2000), Ömer Lekesiz / Yeni Türk Edebiyatında Öykü - 4 (2001), Ömer Lekesiz / Mübeccel İzmirli’yi Aramak (Hece dergisi, Ocak 1999).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör