Süreyya Yusuf

Çevirmen, Yazar, Şair

Ölüm
Eğitim
Belgrad Üniversitesi Felsefe Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümü

Şair ve yazar, çevirmen (D. 1923, Köprülü [Tito Veles] / Makedonya - Ö. Temmuz 1977, Türkiye). İlk ve ortaöğrenimini Üsküp’te tamamladı. Belgrad Üniversitesi Felsefe Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümünü bitirdikten sonra bir süre Üsküp ve Priştine liselerinde öğretmenlik yaptı. Yüksek pedagoji okullarında ve yine her iki şehirde açılan Türk dili ve edebiyatı bölümlerinde ders verdi. Dil alanında doktora yaptı. Son yıllarını geçirdiği Priştine’de Çevren dergisini de hazırladı.

Süreyya Yusuf, yazı hayatına Türk edebiyatı üzerine kaleme aldığı yazılarla başladı. Bu yazılarını daha sonraları dil inceleme ve araştırma yazıları izledi. Bir ara tiyatro için oyunlar yazmaya heves duydu ise de dil alanındaki yoğun çalışmaları yüzünden bu alanda daha fazla kalamadı. Yazdığı hikâyeleri Sesler ve Çevren dergilerinde yayımladı. Ayrıca, başta Branislav Nuşiç’in Ramazan Akşamları adlı eseri olmak züere birçok çeviri de yaptı.

ESERLERİ

ÖYKÜ: Ali Ağa (1982).

ŞİİR: Yugoslavya Türk Şiiri Antolojisi (1976).

ARAŞTIRMA: Dilimiz ve Biz (1972).

OYUN: Ömrümün Tek Rüyası (1972).

ÇEVİRİ: Ramazan Akşamları (Branislav Nusiç’ten, 1325).

KAYNAK: Tacettin Şimşek / Çocuk Edebiyatı İsimler Sözlüğü (Hece-Çocuk Edebiyatı Özel Sayısı, sayı: 104-105, Ağustos-Eylül 2005), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör