Sümer Tilmaç

Dizi Oyuncusu, Sinema Oyuncusu, Tiyatro Oyuncusu, Oyuncu

Doğum
Ölüm
12 Haziran, 2015
Eğitim
İstanbul Belediye Konservatuarı

Tiyatro, sinema ve dizi film oyuncusu (D. 1948, Malatya – Ö. 12 Haziran 2015, İstanbul). 1964 yılında Arena Tiyatrosu'nda oyunculuğa başladı. 1968'de İstanbul Belediye Konservatuarı'ndan mezun oldu. Münir Özkul ve Gazanfer Özcan gibi sanatçıların öğrencisi olarak yetişti. 210'dan fazla filmde rol alan Tilmaç, yaklaşık olarak 60 tiyatro oyununda oynadı. Türk seyircisi, Sümer Tilmaç'ı "Süper Baba" dizisindeki "Nihat" rolüyle tanıdı. 2002 yılında "Son" filmindeki rolüyle "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" dalında Sadri Alışık ödülü kazanan Sümer Tilmaç, son olarak "Çakallarla Dans" filminde oynadı.

Sümer Tilmaç, 12 Haziran 2015 günü Sedat Peker'in Esma Sultan Yalısı'ndaki düğünü sırasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Tilmaç, düğün töreni başlamadan önce masada otururken aniden fenalaştı. Kalp krizi geçirdiği anlaşılan sanatçı Etiler'deki Liv Hospital Hastanesi'ne kaldırıldı. Ancak Tilmaç, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Tilmaç'ın ölüm haberini, düğüne birlikte gittiği arkadaşı, televizyon programcısı ve sunucusu Mesut Yar açıkladı. Yar, hastane önünde bekleyen gazetecilere, "Kaybettik Sümer abimizi. Birlikte bir düğüne gittik. Aynı arabaya bindik, aynı masadaydık, sohbet ederken gitti bir anda. Kurtaramadılar. Başmız sağolsun” dedi.

KAYNAK: Sümer Tilmaç hayatını kaybetti - Sümer Tilmaç kimdir? (DHA, 12 Haziran 2015).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör