Ahmet Uysal

Yazar, Şair

Doğum
29 Mayıs, 1938
Ölüm
03 Temmuz, 2011
Eğitim
Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Eğitim Bölümü
Burç

Şair ve yazar.(D. 29 Mayıs 1938, Savaştepe / Balıkesir – Ö. 3 Temmuz 2011, Küçükkuyu / Çanakkale). Tam adı Seyit Ahmet Uysal’dır. Manisa Gazi İlkokulunu (1950), Savaştepe İlköğretmen Okulunu (1957) bitirdikten sonra ilkokul öğretmeni olarak Geyikli, Çanakkale'de göreve başladı. 1958 yılında Yedek Subay olarak askere gitti. Askerlik dönüşü Gökçesu Köyü , Gönen, Balıkesir'de tekrar ilkokul öğretmenliği yapmaya başladı.

1968'de Gazi'den mezun olduktan sonra İlköğretim Müfettişi olarak Yozgat'a atandı. 1968-1970 arası Yozgat'ta, 1970-1973 arasında Sorgun'da görev yaptıktan sonra Bursa'ya atandı. Burada müfettişlik, yöneticilik, rehberlik uzmanlığı görevlerinden sonra 1980 yılında müfettiş olarak Balıkesir'e atandı.

İlköğretim müfettişliğinden emekliye (1986) ayrıldı. Emekli olduktan sonra Balıkesir’e yerleşerek kitapçılıkla uğraştı.

1990’lı yılların sonlarında Balıkesir’de yayımlanan Yaklaşım ve Bursa’da yayımlanan Düşlem dergilerinin kurucuları arasında yer aldı. Daha sonra birkaç yıl Ankara’da yaşadı. Sonraki yıllarında yaşamını ve çalışmalarını, vefatına kadar Balıkesir’in Altınoluk beldesinde yerleştiği bir köyde sürdürdü.

Balıkesir’in Edremit ilçesinde defnedilmiştir. Sağlığında Edebiyatçılar Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikası ve Dil Derneği üyesiydi.

Edebiyata, 1960’lı yıllarda şiirler yazarak başladı. İlk ürünlerini Ilgaz, Şairler Yaprağı, Demet, İmece, Çaltı, Türk Sanatı ve Varlık’ta yayımladı. Daha sonra, şiir, hikâye ve eleştirilerini; Yeni Dönem, Yansıma, Yelken, kendi çıkardığı Çocuklara Öykü (1975, 4 sayı) dergileri ve Yeni Ortam, Cumhuriyet, Politika, Akşam, Yeni Halkçı gazetelerinde yayımladı. Yeni Toplum, Dönemeç, Türk Dili, Sesimiz, Oluşum, Türkiye Yazıları gibi dergilerde eğitim, edebiyat ve çocuk kitapları üzerine yazılar yazdı. Çocuklar için pek çok masal, öykü, şiir ve roman yazdı. 100’e yakın çocuk kitabında imzası var. Yaban Kedisi adlı kitabı, 1989 yılında Almanya’da Türkçe ve Almanca olarak okurlarla buluştu. 1990’lı yıllarda, çocuk edebiyatına dönük çalışmalarının yanı sıra, yeniden şiire ağırlık vermeye başladı. Ardıçkuşu, Bahçe, Damar, Kıyı, İnsan, Morca, Çağdaş Türk Dili, Pencere, Söylem, Yaşasın Edebiyat, Şiir-lik gibi dergilerde şiir ve yazılarıyla yer aldı.

Ahmet Uysal, Harç Kovası ile 1975 yılında Antalya Festivali Hikâye Yarışmasında mansiyon, 1992 yılında Çankaya Belediyesi - Damar dergisinin ortaklaşa düzenlediği yarışmaların çocuk şiiri dalında ikincilik aldıktan sonra, Suyla Sınanmış Şiirler (Uzak Yazlarda adıyla kitaplaştı) dosyasıyla 1998 Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülünü, Acının Gümüşü ile 1999 Yunus Nadi Şiir Ödülünü kazandı. 1992’de Kırmızı Fare Çocuk Dergisi Öykü Yarışmasında çeşitli öyküleriyle başarı ödülü aldı.

 “Ahmet Uysal da şiiri aşka dönüştürenlerden, şiiri aşkla eğirenlerden. Hayatla şiir arasında güzel bir bağ kurmuş, tozunu almış dizelerin, şiir evine girmiş yatmış. Onun Küçüksu’daki yazlığına konuk olduğumuzda bunu hissetmiş, gözlerindeki şiir pırıltısını görmüştüm. Şiirin ipine tutunmuş yüzüyordu. Ama temiz bir ırmakta. (…) (Betül Tarıman)

ESERLERİ:

Şiir: Sularla (1994), Uzak Yazlarda (1998), Acının Gümüşü (1999).

Antoloji: Mapusane Şiirleri Antolojisi (1974).

Çocuk Kitabı: Alaca Baykuş - Çöpçü Martı - Yaban Kedisi - Çöp Toplama Yarışı - Mağara Gölünde Serüven (Öykü, 1999), Keloğlan’ın Diliyle (Masal, 1977), Altın Tüylü Sincap (1978), Anası Bulut Babası Yağmur - Ayda Yaz Uykusu (Roman, 1999), Eğri Büğrü ile Tepesi Delik (Şiir), Kuşgölü’nde Günler (1996).

KAYNAKÇA: TDE Ansiklopedisi (c. 8, 1976-98), İbrahim Oluklu / "Kırılan Dal, Örselenen Çiçek" (Bir Yeni Biçem, Ocak 1995, sayı: 21), Vedat Yazıcı / Sözümüz Şairlerden Şiirlerden (1997), Mustafa Emre / Şiirin Yakınlığı, Sıcaklığı (Cumhuriyet Kitap, 24.6.1999), Ali Taş / Uzak Yazlarda (Cumhuriyet Kitap, 1.7.1999) - Uzak Yazlarda (Cumhuriyet Kitap, 18.5.2000), Nahit Kayabaşı / Ahmet Uysal’la Bir Yaz Günü (1999), Behçet Necatigil / Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü (18. bas. 1999), Şükran Kurdakul / Şairler ve Yazarlar Sözlüğü (gen. 6. bas. 1999), Betül Tarıman / Yaz Sıyrığı Bırakan Aşktır Şiir (Cumhuriyet Kitap, 30.3.2000), Osman Nuri Poyrazoğlu / Kitap Şiir Gelir Bizlere (2000), Vedat Yazıcı / Martıya Mektuplar (2000), TBE Ansiklopedisi (2001), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

MAVİ LADİNLER ÇÜRÜDÜ

Gözleri güz ırmağıydı

Geceleri yıkandığım

Saklı düşlerin kaynağı

Su toprak yıldız ve kadın

 

Bir uçurumdan sızardı

Mavi otlar arasından

Ot çiçek ve kum kokardı

Ki tanırdım kokusundan

 

Büyük ıssız bir parıltı

Yaz yeli gibi usulca

İpekten bir kuş kanadı

Alırdı beni koynuna

 

Savruldu çöktü uçurum

Mavi ladinler çürüdü

Ondan bana kalan yorum

Aşktı yaşamdı ölümdü.

ŞİİRİN GÜZ YOLCULARI

 

ŞİİRİN GÜZ YOLCULARI

 

Ahmet UYSAL

 

Şiirin güz yolcularıdır onlar

Ansızın gelirler gece gelirler

İzmir’den Ankara’dan gelirler

Onlardan kalmıştır belki de

Bu erkenci güz zamansız yağmur

 

Ankaralı şairler incelikli bıçkın

İzmirli şairler hırçındırlar biraz

Bir yıldız serpintisi gibi geceye

Kitaplarını ve adlarını bırakırlar

 

Gülten Akın, hepimizin güzel ablası

Da geçmiş olmalı ki buralardan

Eski ahşap evlerin buğulu camlarına

Rüzgârla yazılmıştır adı

Şiirin güz yolcularıdır onlar

Bursa’dan Eskişehir’den gelirler

Ansızın dergi düşleriyle gelirler

Akla ziyan rakı içerler

Kim toplar bilinmez ceplerinden

Kayan yarım kalmış dizeleri

Onlar ki adlarıyla güzeldirler (*)

 

(1)                Yaklaşım, yıl: 1, sayı: 11, Ocak 1996.

 

BİR GÜNLÜK - Yaklaşım dergisi (ibrahim Oluklu Arşivi)

KIRIK AYNA SIRLARI - Yaklaşım dergisi (ibrahim Oluklu Arşivi)

RÜZGAR GÜNLÜĞÜ - Yaklaşım dergisi (ibrahim Oluklu Arşivi)

RÜZGAR GÜNLÜĞÜ 3 - Yaklaşım dergisi (ibrahim Oluklu Arşivi)

RÜZGAR GÜNLÜĞÜ 4 - Yaklaşım dergisi (ibrahim Oluklu Arşivi)

SÜREK AVI SONRASI - Yaklaşım dergisi (İbrahim Oluklu Arşivi)

ŞİİRİN GÜZ YOLCULARI - Yaklaşım dergisi (İbrahim Oluklu Arşivi)

ŞİİRİN GÜZ YOLCULARI -2 - Yaklaşım dergisi (İbrahim Oluklu Arşivi)

TÜRK DİLİ SOKAĞI - Yaklaşım dergisi (İbrahim Oluklu Arşivi)

YALNIZLIK GAZELİ - Yaklaşım dergisi (İbrahim Oluklu Arşivi)

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör