Süleyman Karagülle

Araştırmacı, Yazar

Doğum
Ölüm
24 Mayıs, 2021
-
Eğitim
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü

Araştırmacı-yazar (D. 1928, Borçka / Artvin – Ö. 24 Mayıs 2021). İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü (1955) mezunu. On dört yıl kamuda hizmet ettikten sonra, çalışmalarını bağımsız olarak yürütebilmek amacıyla memurluktan ayrıldı. 1967 yılında İzmir’de ünlü Akevler Kooperatifini kurdu.

MNP ve MSP’nin İzmir ve Ege Bölgesi kuruluş çalışmalarına katkıda bulundu. Akevler, Gurbet, Tekyol dergileri ile Millî Gazete ve Zaman’da günlük yazıları ve yüz kadar makalesi yayımlandı. Profesör Erbakan’ın siyasi liderliğini üstlendiği Adil Düzen projesinin fikir babası olduğu kanaati yaygındır. Nev’i şahsına mahsus bir şahsiyet olarak, döneminin renkli isimleri arasında yer aldı. 24 Mayıs 2021 günü vefat etti.

 

ESERLERİ:

 

İslâmiyet ve Ekonomik ve Dünya Düzeni (Reşat Nuri Erol ile), Alternatif Faizsiz Banka (Reşat Nuri Erol ile, 2000), Doktrinler, İslâmiyet ve Günümüzün Meseleleri, İslâm’da Denge I / Para (Reşat Nuri Erol ile), İslâm Devlet.

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör