Süleyman Genç (Rizeli)

Milletvekili, Asker, Siyasetçi, Yazar

Doğum
Eğitim
İzmir İktisadî ve Ticarî İlimler Akademisi

Asker, Siyaset Adamı, İzmir Eski Milletvekili, Yazar. 15 Kasım 1944’te Rize doğumlu. Rize İkizdere'de doğdu. İlk ve orta öğrenimini İkizdere ve Samsun'da tamamladı. Daha sonra Erzincan Askeri Lisesi'ne girdi. Askeri lise sonrası 1961 yılında kara harp okuluna girdi. 20-21 Mayıs olayları sonucu bütün okul öğrencileri gibi 1963'de Harp Okulu'ndan çıkarıldı. Mamak Sıkıyönetim Mahkemesince yargılandı ve aklandı.

Kendilerine tanınan hakla aynı yıl İzmir İktisadi Ticari İlimler Akademisi'nde eğitime başladı. Öğrenci örgütlerinde aktif rol oynadı ve çeşitli görevlerde bulundu. 1965 yılında Türkiye Milli Talebe Federasyonu'nun Eğe Bölge Temsilciliği ve CHP İzmir İl Gençlik Kolları Başkanlığını yaptı.

1968 yılında İzmir İktisadi Ticari İlimler Akademisi'nden mezun oldu.

1970 Mart ayında CHP Gençlik Kolları Genel Başkanlığı'na atandı. 2-3 Temmuz 1970 tarihinde yapılan CHP Gençlik Kolları 6. Kurultayı'nda yeniden Gençlik Kolları Genel Başkanlığı'na seçildi. 1972 yılında yapılan CHP 21. Olağan Kurultayı'nda ise Parti Meclisi'ne girdi.

1973 yılında İzmir Milletvekili olarak meclise girdi. CHP içerisinde o dönemin sol kanadın önde gelen isimlerinden oldu. 1968 kuşağının önder isimlerinden olan Süleyman GENÇ 1977 yılında yapılan seçimlerde ikinci kere İzmir Milletvekili olarak yeniden meclise girdi. Meclisteki konuşmaları ve Demokrat İzmir, Vatan gazetelerindeki yazılarıyla tanındı. Sert söylemleri ve derin yapılanmaları dillendirdiği için Genç'in Ankara'daki evi 6 Ocak 1978'de Kontrgerilla tarafından bombalandı.

12 Eylül 1980 askeri darbesinde bir ay tutuklu kaldı. Siyaset yasağı getirildi. 1983'de siyaset yapıyor gerekçesi ile tekrar gözaltına alındı, Zincirbozan'da üç ay tutuklu kaldı.

1980 sonrası siyaset yasağı ve daha sonraki dönemde sağlık sorunları nedeniyle siyasetten ayrı kalan Süleyman GENÇ, şimdi siyasetten uzak sakin bir hayat sürmektedir. Siyasi birikimlerini sunacağı yeni kitap çalışmaları devam etmektedir. Zaman zaman dostlarla buluşulup eski günler yad edilmektedir.

Süleyman GENÇ, siyasi hayatı boyunca dört kitap yazmıştır.

 

Kitapları:

 

1970 Türkiye'nin Yapısal Analizi,

12 Mart'a Nasıl Gelindi,

Bıçağın Sırtındaki Türkiye, CIA-MİT / Kontrgerilla.

Kuşatılan Devlet Türkiye, Uyuşturucu-Mafya Yerel Egemenler.

 

KAYNAKÇA: Yurt Ansiklopedisi (c. VIII, 1982-1983), Milliyet Büyük Larousse Sözlük ve Ansiklopedisi (9. cilt, 1986), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, 2007), Süleyman Genç (suleymangenc.com, 18.03.2019).

ANILARINDAN BİR BÖLÜM

ANILARINDAN BİR BÖLÜM

 

Kuşkuya, umutsuzluğa karşın Ecevit hükümetinin programı CHP grubunda görüşülürken söz almış, uyarılarımı yapmış, olması gerekenleri söyle sıralamıştım.

Gelişmiş ülke ve çağdaş toplum olmanın kuralı, uluslararası pazarlar için mal üreten ve rekabet eden, ileri teknoloji ile donatılmış, yüksek üretim düzeyine ulaşmış bir sanayi toplumu olmaktır.

 

....

 

Demokrasi, hele hele sosyal demokrasi, her şeyden önce insan onuruna dayanan, bireyin eşitliği ve özgürlüğünü tartışılmaz insan hakkı olarak gören, emeği üstün değer sayan bir rejimdir.

...

 

12 Mart'ın karanlık günlerinden 1 Mayıs ve öteki kitle katliamlarının kanının karıştığı Haziran 1977 seçimlerine dek Ecevit'le birlikte dilimizden düşürmediğimiz, milyonları inandırdığımız, yetki bulursak, yönetim erkini kullanırsak hesap soracağımızı açıkladığımız kurumlar içinde KONTRGERİLLA ilk sırayı almaktaydı. Yüzlerce faili meçhul cinayetin sorumlusu olarak görünmekteydi. Bizce bilinen bilinmeyen ne varsa Türkiye halkının önüne çıkaracaktık. Bağımsız yargı aracılığıyla ilgililerden hesap sorduracaktık. Bizim için büyük olan halktı. Halkın oyuydu. Onun yetki verdiği insanlardı, ulusal iradeydi. Bunun üstünde kuvvet yoktu, olamazdı.

Bomba patladı. Sırtımıza yapışan camların dışında bizde hasar yoktu. Evin salon ve mutfak yok olmuş, tavanı uçmuştu.

Bu olaydan sonra grupta, ünlü orgeneral içişleri bakanı yanıma oturmuş, elime vurarak;

Bu işin üstüne varma, demişti.

Ben de; Siz kimi temsil ediyorsunuz?, diye sormuştum.

Yüzüme bakıp yanımdan uzaklaşmıştı.

 

KAYNAK: Süleyman Genç (suleymangenc.com, 18.03.2019).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör