Sami Hazinses

Oyuncu, Müzisyen

Doğum
Ölüm
23 Ağustos, 2002
Diğer İsimler
Samuel Uluç (asıl adı)

Besteci, sinema oyuncusu (D.1924, Kırkpınar [Heredan] köyü / Dicle / Diyarbakır – Ö. 23 Ağustos 2002, İstanbul). Ermeni asıllı bir aileden olup, asıl adı Samuel Uluç'tur.. Babası Mığırdiç ve annesi Enna 1927 yılında Diyarbakır’a gelerek Hançepek Mahallesi’ne yerleşmişlerdir. Babası Mığırdiç (Taşcı Zifkar) “Maraşal” lakabı ile anılmış ve Türk halk musikisi sanatçısı olan arkadaşı Kenan Menekşe’nin babası Garabet (Bube) ile beraber taş oymacılığı yaparak geçimini sağlarken annesi Enna da puşucuların yanında çalışmıştır.

Çocukluğu döneminde de insanları güldüren ve çok şakacı olan Sami Hazinses zamanla çok iyi puşu ustası olmuş ve poşu tezgâhlarında çalışırken şarkılar ve türküler okumuştur. Sesinin güzel ve hazin olmasından dolayı arkadaşları kendisine Hazinses olarak hitap etmeye başlamış ve o da adı ve soyadını “Sami Hazinses” olarak mahkeme kararıyla değiştirmiştir.

1947 yılında Diyarbakır Musiki Cemiyetine intisap etmiş ve Celal Güzelses'in talebeleri arasında yerini almıştır. Cemiyette musiki bilgisini artırmış, Türk Sanat musikisini çok iyi icra eden Sami Hazinses’e bir gün Celal Güzelses şunu söylemiş: “Önce Diyarbakır musikisini öğrenin, ondan sonra başka yörelerin eserlerini okuyun.”

Diyarbakır’da Gül isimli bir kıza gönül veren Sami Hazinses, sevdiği kız olan Gül’ün üzerine “Bir gül gibi kıvraksın” (Yeter Ağlatma Beni) eserini yapmıştır.

1952 yılında üç samimi arkadaş olan Sami Hazinses, Sobacı Antranik ve Hüsnü İpekçi bir iş bulup çalışmak ve musiki bilgilerini artırmak için Diyarbakır’dan İstanbul’a gitmeye karar verirler. İlk defa geldikleri İstanbul’da 15 gün iş ararlar. Antranik bir bisiklet tamircisinin yanında iş bulur. Sami ile Hüsnü iş bulamazlar. Paraları bitince, Hüsnü İpekçi Sami Hazinses’e “Sami paramız bitti biz burada perişan olacağız, en iyisi gel Diyarbakır’a dönelim” der. Sami, Diyarbakırlı Bir Ermeni olan Terzi Ağop’un kendisine iş bulacağını ve Diyarbakır’a dönmeyeceğini belirtince Hüsnü İpekçi Diyarbakır’a döner. Sami de Terzi Agop’un İstiklal Caddesi üzerindeki Mis Sokağı ile Bekâr Sokağı arasında bir binanın ikinci katında bulunan terzi dükkânında vakit geçirir. Boş zamanlarında yazdığı şiirleri bestelemekle uğraşır.

Terzi Agop’un önerisiyle Sami Hazinses, 1953 yılında Mahir Canova’nın yönettiği, Muhterem Nur, Cüneyt Gökçer, Altan Karındaş ve Atıf Kaptan’ın oynadıkları “Kara Davut” filminde Sami Hazinses’e küçük bir rol verilir ve böylece sinema oyunculuğu başlamış olur.

1960 yılında film yapımcısı Mümtaz Alpaslan, Metin Erksan yönetiminde Sezer Sezin, Kenan Pars ve Erol Taş’ın rol aldığı “Şoför Nebahat” filmini çektirecektir. Bu filmde filmin içeriğine ait bir şarkının da sözü ve müziğinin yapılması gerekmektedir. İyi bir söz yazarı ve besteci olan Sami Hazinses bu filmin müziğini de yapar.

 

Şoför Nebahat filmindeki şarkının sözleri şöyledir:

 

Haydi Nebahat abla

Dodge arabana atla

Dümenimiz yolunda

Gazla ablacığım gazla

 

Taksim, Şişli, Sarıyer

Durmadan gider

Ablacığım no’lur

İstinye’de duruver

 

Saçları dalga dalga

Canım Nebahat abla

Sevgilim İstinye’de

Gazla ablacığım gazla

 

 “Bir dilbere müpteladır deli gönlüm” adlı eserini Zeki Müren, “Dağlar beni dağlar beni” adlı eserini Diyarbakırlı hemşerisi Şükrü Osmanoğlu, “Derdimi kimlere desem” adlı eserini Sevim Tanürek, “Yeter ağlatma beni (Bir gül gibi kıvraksın) adlı eserini Müslüm Gürses plağa okumuştur. Yine sözü ve müziği Sami Hazinses’e ait olan “Çaya iner ağlarım” ve “Aman hasta düştüm gurbet elde” adlı eserleri de plağa okunmuştur.

Hazinses, son yıllarında Göztepe Semiha Şakir Huzur Evi’nde kalıyordu. Fenalaşarak Haydar Paşa Numune Hastanesi’ne kaldırılan Sami Hazinses yoğun bakıma alındı ve 23 Ağustos 2002 Cuma günü saat 15.30 da vefat etti. Cenazesi önce Surp Takavur Ermeni Kilisesine götürülerek tören yapıldı, ardından Hasanpaşa’daki Ermeni Mezarlığına defnedildi.

HAKKINDA: Cem Gürzap / İz Bırakanlar, Şevket Beysanoğlu / Diyarbakırlı Fikir ve Sanat Adamları (c. 4, 2003), Vedat Güldoğan / "Hazinses, Sami" (İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi, 2013), İhsan Işık /Geçmişten Günümüze Diyarbakırlı İlim Adamları Yazarlar ve Sanatçılar (2014) .

 

 

 

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör