Özlem Bozkurt Gevrek

Kaymakam

Doğum
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü

İlk kadın kaymakam. 1967 yılında Bursa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Bursa’da tamamlayan Özlem Bozkurt, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. Daha sonra İngiltere’de idare sistemi eğitimi aldı. Türkiye’nin ilk iki kadın kaymakamından biridir.

Özlem Bozkurt Gevrek, 1991 yılında kadınlara ilk kez kaymakamlık hakkı tanınmasıyla İçişleri Bakanlığı’nın açtığı sınavı kazanarak 1992 yılında Elif Aslan’la birlikte Türkiye’nin ilk iki kadın kaymakam adayından biri olarak göreve başladı. Üç yıllık kaymakamlık adaylığının ardından İngiltere’ye gitti ve İngiliz idari sistemi üstüne eğitim aldı. 1995 yılında Çankırı’nın Orta ilçesi kaymakamlığına başladı. İki yıl burada görev yapan Bozkurt, Kayseri’nin bir ilçesinde kendisi gibi kaymakam olan Cengiz Gevrek’le evlendi. Balayına giden çiftin on beş gün sonra Ağrı’ya tayinleri çıktı. Özlem Gevrek, Ağrı’nın Hamur ilçesine atanırken eşi de Tutak ilçesinde göreve başladı. Erzurum’un Ilıca ilçesinde ve Ankara’nın Kazan ilçesinde de kaymakamlık yapan Gevrek, daha sonra Ankara / Ayaş kaymakamı oldu. Eşi ise İçişle Bakanlığı’nda müfettiş olarak görev yapmaktadır. Birbirlerini az gören çiftin Ece Naz adında bir kız çocukları vardır.

Daha önceki görev yerlerinde olduğu gibi Ayaş’ta da, köyler dahil olmak üzere, sürekli gezen Özlem Gevrek, kahvehanelerde dert dinledi ve tarımı geliştirmektir için çareler aradı. Kadınların okuma yazma kurslarına gönderilmesine, ilköğretime giden çocuk sayısının arttırılmasına, kadınlara yeni Medeni Kanun’un öğretilmesine, doğum kontrolü, spor ve kültürel eğitime verdiği destekle tanındı.

Özlem Bozkurt Gevrek Türkiye’nin 2006 başı itibariyle görev yapan 22 kadın kaymakamından biriydi. Daha sonra, İzmir’e kadından sorumlu vali yardımcısı olarak atandı. Bu görevi çok uzun olmamakla birlikte, 2011 genel seçimlerinden sonra Kadından Sorumlu Devlet Bakanı’nın yanında çalışmaya başladı.  
FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör