Muzaffer Doğan

Kamu Yöneticisi, Belediye Başkanı, Gazeteci, Yazar

Doğum
Eğitim
Gazi Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü (Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Bölümü)

Gazeteci-yazar, kamu yöneticisi, İstanbul Bahçelievler Belediyesi eski Başkanı. 1952, Kurugöl/ Nevşehir doğumlu. Nevşehir Lisesi’nden (1971) sonra Gazi Eğitim Enstitüsü’nü bitirdi (1980). Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde lisansını tamamladı. Nevşehir Belediyesi’nde muhasebe şefliği, Hak-İş Konfederasyonu’nda idâre âmirliği yaptı.

Türkçe ve edebiyat öğretmeni olarak önce İstanbul Sefaköy Lisesinde çalıştı (1982-87). İstanbul’da çeşitli liselerde Türkçe ve Edebiyat Öğretmenliği görevinde bulundu. Lise yıllarından başlayarak, siyasî ve kültürel faaliyetlerin içinde yer aldı. Ülkü Ocakları, Millî Türk Talebe Birliği ve Akıncılar Derneği'nde şube başkanlıkları yaptı.

RP’den aday olduğu 1987 seçimlerinde Kurugöl Belediye Başkanlığını kazandı. İki yıl bu görevini sürdürüp Küçükçekmece (1989-91) ve Necip Fazıl Kısakürek (1991-92) liselerinde edebiyat öğretmenliğine döndü. 1992-94 arası RP’den Bahçelievler Belediye başkanı oldu.

Birlik Vakfı Genel Merkezi’nde Öğretmenler Kulübü başkanlığı ve Eğitimciler Birliği İstanbul şube başkanlığı görevini yürüttü. Necip Fazıl Kısakürek Kültür ve Sanat Vakfı’nın kurucuları arasında yer aldı. Birlik Vakfı, Necip Fazıl Kısakürek Vakfı, Türkiye Yazarlar Birliği üyesidir.

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkanlığı yaptı.

Nevşehir’de “Genç Adam” isimli haftalık bir gazete çıkardı. Milli Gazete, Yeni Devir, Vakit, Diriliş Postası gibi gazetelerde ve Cuma, Yedi İklim, Türk Edebiyatı ve Ay Vakti dergilerinde edebî ve siyasî konularda yazıları yayınlandı.

"Sakın Laiklere Refah Partisi'nden Belediye Başkanı Olduğumu Söylemeyin!", "Hz. Ömer", "Necip Fazıl Kısakürek: Buz Dağını Eriten Dehâ" isimli eserleri vardır. Üstad Necip Fazıl Kısakürek hakkında “Necip Fazıl Konuşmaları”, “Büyük Doğu Okumaları” gibi yüzlerce program düzenledi.

Evli ve üç çocuk babasıdır. İstanbul/Bahçelievler'de ikâmet etmektedir.

Yazıları Lale, Tarihî Göreme kendi çıkardığı Genç Adam (13 sayı, 1973), Yeni Devir gazeteleri ile Türk Edebiyatı, Cuma dergilerinde yayımlandı.

ESERLERİ:

Sakın Laiklere Refah Partisi’nden Belediye Başkanı Olduğumu Söylemeyin (1994), Hz. Ömer (1999).

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör