Muzaffer Bülent Değertekin

Tıp Profesörü, Akademisyen

Doğum
Eğitim
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi

Akademisyen, tıp profesörü. 1974 yılında Diyarbakır’da doğdu. İlkokula Diyarbakır Mehmetçik İlkokulunda başladı. Babasının görevi nedeniyle gittiği ABD’nin New Orleans şehrinde ilkokulun 4 ve 5. sınıflarını okudu. Orta öğrenimini 1984 - 1990 yılları arasında Diyarbakır Anadolu Lisesi’nde gördü ve 1990 yılında mezun oldu. 1990-1996 yılları arasında Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimini tamamladı. 1997-2001 yıllarında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Bilim Dalında İç Hastalıkları ihtisasını,  2002-2005 yılları arasında yine aynı üniversitenin Gastroenteroloji Bilim Dalında Gastroenteroloji ihtisasını başarı ile yaptı. Burada genel gastroenterolojinin yanında girişimsel endoskopik işlemler konusunda kendisini geliştirdi.

2005-2006 yıllarında Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisinde askerlik görevini tamamladıktan sonra 2006 yılında Hepatoloji (Karaciğer hastalıkları) eğitimi almak üzere Amerika Birleşik Devletlerine gitti. University of Michigan'da iki yıl boyunca karaciğer hastalıkları ve karaciğer transplantasyonu üzerine çalıştı. Buradaki eğitiminde; özellikle Hepatit B ve C virüslarının moleküler yapısı, PCR ile mutasyonların tespiti ve hepatosit hücre kültürlerinde çoğaltılması konularına odaklandı. Burada çalıştığı dönemde pek çok uluslarası çalışmaya katıldı ve Uluslarası Karaciğer Kongresinde iki kez üstüste en iyi bildiri ödülünü kazandı. Yine bu dönemde tüm dünyada kılavuz kaynak olarak kullanılan Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü'nün (NIH) Kronik HBV Tedavi Klavuzunun  yazımına katkıda bulundu.

Türkiye'ye döndükten sonra Ankara Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğretim üyesi olarak göreve başladı ve 2010 yılında Doçent oldu. 2012 yılında Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden ayrıldı ve Ankara Acıbadem Hastanesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Bilim Dalında göreve başladı.  2012 yılı itibariyle uluslararası dergilerde yayınlanmış 30 makalesine 200’den fazla atıf almıştır. Gastroenteroloji ve Hepatoloji ile ilgili birçok kitaba bilimsel katkısı bulunmaktadır. Avrupa Karaciğer Araştırmaları Derneği, Türkiye Karaciğer Araştırmaları Derneği ve Türk Gastroenteroloji Derneği üyesidir. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve Endokrinoloji Bilim Dalında çalışmakta olan Uzm. Dr. Ceyla Konca Değertekin ile evlidir ve bir kız çocuğu sahibidir.

HAKKINDA: İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör