Sami Ateş

Araştırmacı, Yazar

Doğum
Ölüm
10 Haziran, 1993
-
Eğitim
Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Maliye Bölümü (Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye

Araştırmacı-yazar (D. 1950, Işıklı / Arsin / Trabzon  - Ö. 10 Haziran 1993). İlkokulu köyünde, ortaöğrenimini Trabzon’da tamamladıktan sonra Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Maliye Bölümünü bitirdi. Ankara Üniversitesi İnkılap Tarihi Enstitüsünde yüksek lisans yaptı. 1967 yılında memuriyete başladı. Üniversitelerde, Köyişleri Bakanlığında, Bakanlık Müşaviri, APK Uzmanı, Bakanlık Daire başkanı, Bakanlık danışmanı olarak görev yaptı. Kısa bir süre TÜBİTAK’ta danışman ve planlama ve koordinasyonla ilgili genel sekreter yardımcısı olarak çalıştı. Bilim Teknik, Doğa TÜBİTAK Haber Bültenlerinin yazı işleri müdürlüğü görevlerinde bulundu.

1967 yılından itibaren takma adla gazete yazarlığı yaptı. Araştırma ve incelemeler yayımladı. Millî ve milletlerarası çeşitli kongrelere tebliğler sundu, makaleler yayımladı. Çeşitli sosyal amaçlı kuruluşların yönetim kurulu üyesi ve başkanı oldu. Birçok kurum ve kuruluşça ödüllendirildi, şükran plaketleri aldı. Yedi kez şiir sergisi açtı. 1985-90 yılları arasında Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığı enformasyon müşavirliği görevi yanında Kemalist Atılım Birliği Genel Başkanı olarak, Kemalist Atılım Birliği dergisi sahibi ve başyazarlığı yaptı. Atatürk’ün hatıralarının yaşatılması yolunda vefa günleri düzenledi, çeşitli yayınlar yaptı. Türk inkılap tarihi yayın ve bilimsel hizmetlerinden dolayı Selçuk Üniversitesi tarafından fahrî doktorluk payesiyle ödüllendirildi. Trabzon’dan Ankara’ya giderken geçirdiği bir trafik kazasında öldü. Arsin’in Işıklı köyünde yatmaktadır.

ESERLERİ: 

ŞİİR: Anadolu Çağırayım (1972), Boğazda Yalnızlık (1982).

ARAŞTIRMA: Terörden Hürriyete Soljenitzin (1974), Ata ve Anadolu, Atatürk ve Türk Köyü (1981), Atatürk Anadolu’ya Geçince (1983), Millî Hakimiyet Prensibinin Tarihi Gelişimi ve Türk İnkılabındaki Yeri (1991).

HAKKINDA: Kemalist Atılım Birliği Özel Sayısı (1991), Mustafa Yazıcı / Büyük Kaybımız Sami Ateş - Haşim Karpuz / Dr. Sami Ateş’in Ardından (Yunus Dergisi, sayı: 2, Nisan-Mayıs-Haziran 1993), Murat Yüksel / Geçmişten Günümüze Trabzon Şairleri 3-Cumhuriyet Dönemi (1993).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör