Mustafa Özel (Ekonomist)

İktisatçı

Doğum
Eğitim
Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü

İktisatçı. 1956, Ağrı doğumlu. Naci Gökçe Lisesi (1974) ve Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü (1980) mezunu. Yüksek lisans çalışması (1991) ve doktorasını (1998) Marmara Üniversitesi İktisat Bölümünde tamamladı. Bankacılık, dış ticaret ve sanayi sektörlerinde yönetici ve danışman olarak çalıştı. İstanbul Beykent Üniversitesinde Uluslararası İktisat ve Yönetim Düşüncesi dersleri verdi.

Yazı ve çevirileri; Dergâh, İzlenim, Kayıtlar, İlim ve Sanat, İslâm, Yedi İklim, İktisat ve İş Dünyası dergilerinde yayımladı. Yeni Şafak gazetesinde günlük yazılar yazdı.

ESERLERİ:

DÜŞÜNCE-ARAŞTIRMA-İNCELEME: Amerikan Yüzyılının Sonu (1994), Birey, Burjuva ve Zengin (1994), Piyasa Düşmanı Kapitalizm (1995), İstikbal Köklerdedir (1996), Yöneticilik Dersleri (1996), Etkici Yönetici, Niteliğin Egemenliği, Devlet ve Ekonomi, İktisat ve Din, Değişim ve Kriz, Refahlı Türkiye, Müslüman ve Ekonomi, Liderlik Sanatı.

EDİTÖR OLARAK: Küresel Rekabet, Stratejik Yönetim ve Liderlik, İktisat Risaleleri, Tarih Risaleleri.

KAYNAK: İlim ve Sanat Vakfı 2002 Bahar Programı (2002), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör