Suzan Sabancı Dinçer

Bankacı, İş İnsanı

Doğum
Eğitim
Richmond College Üniversitesi Finans ve Uluslararası Pazarlama Bölümü

İş kadını, bankacı, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı, Murahhas Üyesi.  1965, İstanbul doğumlu. Sabancı ailesinin 3. kuşak üyesi, Belkıs ve Erol Sabancı çiftinin kızıdır. İlk ve orta öğrenimin ardından, yüksek öğrenimini Richmond College Üniversitesi Finans ve Uluslararası Pazarlama Bölümü’nde, yüksek lisans öğrenimini ise Boston Üniversitesi İşletme Bölümü’nde tamamladı.

Yirmi yılın üzerinde bankacılık tecrübesi olan Dinçer, çalışma hayatına BNP-AK Dresdner Bank’ın hazine bölümünde başladı. 1989 yılında Akbank'ta Hazine Bölüm Başkanı olarak görev aldı. 1994 yılında Akbank’ta Hazineden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevine atandı. 1997 yılında Fon Yönetimi ve Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Murahhas Üyeliğe, 2000 yılında ise tüm konulardan sorumlu Murahhas Üye olarak Yönetim Kurulu’na atandı. 28 Mart 2008 tarihinde Akbank Yönetim Kurulu Başkanlığı'na seçildi.

2006 yılından itibaren Dünya Ekonomik Forumu Genç Global Liderler arasında yer alan Suzan Dinçer Sabancı; 2007 yılında Financial Times tarafından Türkiye'deki muhtemelen en güçlü iş kadını, Newsweek tarafından da ülkenin en iyi iş adamları-kadınlarından biri olarak kabul edildi. Ayrıca Financial Times tarafından yayımlanan "Top 50 Women In World Business-The Alternative 50" listesinde de yer aldı. 14 Mayıs 2009 Atina`da Bilderberg Toplantılarına katıldı.

Lüksemburg fahri konsolosluğu görevini de yürüten Suzan Sabancı Dinçer, aynı zamanda National Bank of Kuwait Uluslararası Danışma Kurulu Üyesi, Blackstone Uluslararası Danışma Kurulu Üyesi, Chatham House Mütevelli Heyeti Üyesi, Institute of International Finance'in Yönetim Kurulu Üyesi ve Gelişmekte Olan Ülkeler Danışma Kurulu Üyesi, DEİK Türk-İngiliz İş Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı, Global İlişkiler Forumu Yönetim Kurulu Üyesi ve Forum İstanbul Onursal Danışma Kurulu Üyesidir.

Eğitim, kültür-sanat, girişimcilik ve çevre konularına da ilgi gösteren Suzan Hanım, sosyal sorumluluk alanında da sorumluluklar üstlendi. The Prince’s Charities Danışma Kurulu Üyeliği, Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyeliği, Endeavor Türkiye Kurucu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Üyeliği ve Akbank Sanat Danışma Kurulu Üyeliği görevlerini yürüttü.

İşadamı Haluk Dinçer ile evli olan Suzan Dinçer Sabancı, bu evlilikten Haluk Akay isminde bir oğul, Ceyda isminde bir kız annesidir.

KAYNAK: Yönetim Kurulu Üyeleri - Suzan Sabancı Dinçer (endeavor.org.tr, 26.02.2021),  Suzan Sabancı Dinçer (akbank.com, 26.02.2021), Suzan Sabancı Dinçer (Linkedin.com, 26.02.2021).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör