Rezan Has

İş İnsanı

Doğum

İşkadını. 1927, İstanbul doğumlu. İşadamı Kadir Has’ın eşi. Annesi İstanbul'un Kanlıca semtinde yaşayan Yağcızâde Ailesinden Şehline Hanım, babası Kayseri'nin tanınmış ailelerinden Germirli Mehmet Bey'dir. İlköğrenimini Kayseri'de tamamladıktan sonra İstanbul Kandilli Kız Lisesi'nde öğrenimine devam etti. Lise öğrencisi iken 1942 yılında Kayseri'nin bilinen ailelerinden binine mensup olan Kadir Has ile evlendi.

Rezan-Kadir Has çifti 1942-60 yılları arasında Adana’da yaşadı. Evlilikleri boyunca Rezan Has, genç yaşta ticarete atılan eşi Kadir Has’a işi hayatında destek oldu. 1960 yılında İstanbul’a yerleştiler.

Eşi Kadir Has, 1980'li yıllardan itibaren, babası Nuri Has'ı örnek alarak hayır işlerine başladı; Rezan Has da, eşinin hayırseverliğini sürekli destekledi. Has Ailesi, 1980'li yıllarda önce İstanbul'da, daha sonra Kayseri'de, çok sayıda eğitim ve sağlık tesisleri yaptırıp, Türk halkına armağan ettiler. Sonraki yıllarda hayır işlerini, kurdukları Kadir Has Vakfı aracılığı ile sürdürdüler. Bu arada, İstanbul'da kurulan Kadir Has Üniversitesi, Has Ailesi'nin hayır işlerini taçlandırdı.

Rezan Has’ın adını taşıyan eğitim ve sağlık kuruluşları: Rezan Has Lisesi (Küçükyalı – İstanbul), Kadir-Rezan Has İlköğretim Okulu (Küçükyalı - İstanbul), KASEV Kadir-Rezan Has öğretmen Dinlenme Evi (Pendik - İstanbul), Marmara Üniversitesi Rezan Has Acil Merkezi (İstanbul), Kızılay Kadir-Rezan Has Tıp Merkezi (Maltepe – İstanbul), Kadir-Rezan Has İlköğretim Okulu (Kayseri), Rezan Has İlköğretim Okulu (Kayseri).

HAKKINDA: kadirhasvakfi.org.

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör