Nevin Gaye Erbatur

Kimya Mühendisi, Öğretim Üyesi, Milletvekili, Siyasetçi

Doğum
Eğitim
Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği Fakültesi
Diğer İsimler
N. Gaye Erbatur, Nevingaye Erbatur

Kimya yüksek mühendisi, profesör, öğretim üyesi, Yazar, siyasetçi, XXII. Dönem Adana Milletvekili. 1950, Kocamustafapaşa / İstanbul doğumlu. Meclis kayıtlarında N. Gaye Erbatur, Nevingaye Erbatur olarak da geçer. Baba adı Mehmet İbrahim, anne adı Fatma Nimet.

Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği Fakültesini bitirdi. Doktorasını aynı fakültede yaptı ve akademik kariyerini tamamlayarak profesörlüğe yükseldi. İngiltere University of Aston ile Amerika Birleşik Devletleri Colorado State University'de araştırmacı, Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi kurucu öğretim üyesi ve Kimya Bölümü başkanı, Çukurova Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma Merkezi kurucu müdürü olarak görev yaptı. İngiltere, University of Aston ve ABD, Colorado State Üniversitesinde Araştırmacı olarak çalışmalarda bulundu.

Prof. Erbatur, 3 Kasım 2002 genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) listesinden XXII. Dönem (03.11.2002 – 22.07.2007) Adana Milletvekili seçilerek parlamentoya girdi. Yasama görevi ile birlikte Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyesi, Parlamentolararası Birlik Türk Grubu Başkan Yardımcısı, İngiltere-Türkiye Dostluk Grubu Başkanı  olarak görev yaptı. 

Rotary İnternational’ın The Jian Harris Award Uluslar arası Ödülü, Puhudepa Bilim, Sanat, Başarı ve Onur, Türk Kadınlar Birliği 80. Yıl Başarı Ödülleri  sahibidir. Evli ve 1 çocuk annesidir.

KAYNAK: TBMM Albümü 3. Cilt 1983-2010 (2010).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör