Cemal Azmi Tellioğlu

Yazar, Şair

Doğum
Ölüm
01 Ocak, 1991

Şair ve yazar (D. 1907, Akçaabat / Trabzon – Ö. 1 Ocak 1991, Akçaabat / Trabzon). İlkokul beşinci sınıftan ayrıldı. Çok heves etmesine rağmen maddî imkânsızlıklar nedeniyle öğrenimini devam ettiremedi. Şiir yazmaya gençlik yaşlarında başladı. Âşık Garip ve Kerem gibi halk şairlerinin etkisinde yetişti. 1928 yılından ölümüne dek sürekli olarak yerel basında yazılar, şiirler, fıkralar, hikâyeler ve makaleler yayımladı. Millî Mücadele dönemindeki göç yıllarını konu alan anılarından başka yöresel konuları işleyen roman denemeleri Trabzon’da çıkan çeşitli gazetelerde yer aldı. Halk gazetesinde şiirleri, Yeniyol gazetesinde sürekli yazıları çıktı. İstikbal, Hizmet ve Sonhaber gazeteleriyle İnan dergisinde de yazılar yazdı, şiirler yayımladı. Daha sonra Akçaabat gazetesinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. Akçaabat Haber (1988) ve 1989 yılından ölümüne kadar Akçaabat Postası gazetelerinde yazılar yazdı. Türk Ocağı ve Halkevi’nde kâtiplik yaptı, Akçaabat Sebatspor’un kurucuları arasında yer aldı.

ESERLERİ:

ŞİİR: Bir Yobazın İçyüzü (1949), Gurbet Yolcuları.

ROMAN: Sevmek Günah mı, Çini Kız, Son Arzu, Mollanın Kızı, Hemşire Ayşe, Gönlümün Kadını, Seven Unutulur mu?, Almanya Sevrdası.

KAYNAK: Ahmet Özer / Basınla İç İçe Bir Ömür Yazar Cemal Azmi Tellioğlu ile Bir Söyleşi (1988), Mustafa Davutoğlu / Cemal Azmi Tellioğlu’yla Söyleşi (1990), İsmail Topal / Atilla Bölükbaşı (1991), Ahmet Özer / Cemal Azmi Tellioğlu’nun ardından (1992), Murat Yüksel / Geçmişten Günümüze Trabzon Şairleri 2-Cumhuriyet Dönemi (1993), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör