Reşit Galip

Milletvekili, Tıp Doktoru, Devlet Adamı, Siyasetçi

Ölüm
05 Aralık, 1934
Eğitim
İstanbul Darülfünu Tıp Fakültesi (İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi)
Diğer İsimler
Mustafa Reşit Baydur, Dr. Reşit Galip

Hekim, devlet ve siyaset adamı, milletvekili (D. 1897, Rodos – Ö. 5 Aralık 1934, Ankara). Tam adı Mustafa Reşit Baydur olup, daha çok Dr. Reşit Galip olarak tanınmıştır. Büyükelçilerden Hüseyin Ragıp, bu zatın büyük kardeşidir. İstanbul Darülfünunu (Üniversitesi) Tıp Fakültesini bitirdi (1917). Kısa bir süre aynı fakültede asistan ve Darüleytam'da (Öksüzler Yurdu) hekim ola­rak çalıştı. Türk Ocakları çalışmalarına katılan ateşli gençler­den biriydi. 19l9'da köy kalkınmasına hizmet amacıyla Tav­şanlı'ya gitti. Yunan saldırısı üzerine Kütahya ve dolayında Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinin kuruluş çalışmalarına katıldı. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Mersin'de serbest hekim olarak çalıştı.

Reşit Galip, 1925 yılında (2. dönem) Aydın Milletve­kili olarak TBMM’ye girdi. Şeyh Sait Ayaklanması’nda (1925) Şark İs­tiklâl Mahkemesi üyeliği görevinde bulundu. 3. ve 4. dönemlerde yeniden Aydın milletvekili seçildi. 19 Eylül 1932'de Milli Eğitim Bakanı olduysa da bir buçuk yıl sonra (5 Mart 1934) bakanlık görevinden çekildi. Bakanlığı döneminde Üniversite Reformu gerçekleşmiştir. Türk Tarih Kurumu’nun temelini oluşturan Türk Tarihi Tedkik Heyeti’nde genel sekreterlik, Türk Dil Kurumu’nda başkanlık görevleri üstlenmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İdare Heyeti ve Dil Tetkik Cemiyeti (Türk Dil Kurumu) üyesi iken genç yaşında öldü. Reşit Galip 1933 üniversite reformunun yapılmasında etkili olmuş, gazete­lerde Cumhuriyet devrimleri lehinde yazılar yazmıştı. 5 Mart 1934, Ankara’da hayatını kaybetti. Adı Ankara’da bir caddeye verilmiştir.

KAYNAK: İbrahim Alâeddin Gövsa / Türk Meşhurları (1946), Türkiye Ansiklopedisi 2 (1974), Milliyet Büyük Larousse Sözlük ve Ansiklopedisi (19. cilt, 1986).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör