Reşide Bayar

Cumhurbaşkanı Eşi

Doğum
Ölüm
24 Aralık, 1962

Türkiye Cumhuriyeti’nin 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın eşi (D. 1886Bursa - Ö. 24 Aralık 1962, Ankara-Kayseri yolu). 1903 yılında Celal Bayar'la evlenmiş ve bu evlilikten Refii (1904-1941), Turgut (1911-1983) ve Nilüfer (Gürsoy, 1921) adlı üç çocukları dünyaya gelmiştir. İlk çocuğu olan Refii kalp romatizmasından hayatını yitirmişti. Bir “Osmanlı kadını” kimliğinde ısrarlı olan Reşide Hanım, geleneklerine bağlılığı ve dindarlığıyla olduğu kadar tevazusu, ciddiyetiyle tanınmış ve “yuvayı dişi kuş yapar” sözünü haklı çıkaracak derecede evini ustaca çekip çevirmiş bir hanımdı.

 Reşide Bayar, Çankaya Köşkü’ne orta yaşın üzerinde bir büyükanne iken yerleşmişti. Reşide Hanım’ı köşk çalışanları; “sakin, sessiz ve çok dindar bir hanımefendi” olarak tanımlardı. Yolculuklarda bile Kur’an-ı Kerim’i elinde bırakmadığı belirtilen Reşide Hanım, gündüzleri de odasında okurdu. Köşk’te her salı günü 15.00-20.00 saatleri arasında Reşide Hanım’ın kabul günleri yapılırdı. Gelenler arasında eski Ankaralılar, bakan eşleri ve kimi zaman da Reşide Hanım’ın hiç tanımadıkları olurdu.

Reşide Hanım, giyime fazla meraklı biri değildi. Evde rahat ve pamuklu kıyafetleri tercih eden Reşide Hanım, davetlerde ise sade ve yünlü takımlar giyerdi. Köşk personeline, “Benim için siyasi fikirleriniz önemli değil. Hepiniz evladımsınız” diyen Reşide Hanım, köşkteki eğlencelere de pek katılmazdı. Reşide Bayar, 22 Mayıs 1950 - 27 Mayıs 1960 tarihleri arasında Çankaya Köşkü’nün ev sahibeliğini yaptı.

Reşide Bayar, 24 Aralık 1962 gecesi, Kayseri hapishanesinde yatan eşiyle görüşmek üzere yola çıktığı Ankara Ekspresi’nde kalp krizi geçirerek ölmüş, cenazesi Ankara’da düzenlenen görkemli bir kalabalıkla kaldırılmıştı. 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör