Neşe Yaşın

Yazar, Şair

Doğum
12 Şubat, 1959
Eğitim
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü
Burç

Kıbrıslı Türk Şair ve Yazar. 12 Şubat 1959, Lefkoşe / Kıbrıs doğumlu. Şair Özker Yaşın’ın kızı, Mehmet Yaşın’ın üvey kızkardeşidir. İlk ve ortaöğrenimini memleketinde tamamladı. Lefkoşe Maarif Kolejinden sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümünü bitirdi. Uzun yıllar Türkiye’de kaldı. Kıbrıs’a dönünce bir gazetede çalıştı. 1982’de yeniden Türkiye’ye dönerek ODTÜ Kütüphanesinde enformasyon uzmanı olarak görev yaptı. Güney Kıbrıs’ta üniversitelerde edebiyat dersleri okuttu.

İlk şiirleri Karanfil ve Kültür-Sanat (Kıbrıs) dergilerinde yayımlandı. Şiirleri daha sonra Sanat Emeği, Yazko Edebiyat, Varlık, Adam Sanat dergilerinde yayımlandı. Kıbrıslı Rum şairlerinden çeviriler yaptı. Kendi şiirleri de Rumcaya çevrilerek Kıbrıs Rum kesiminde ödüllendirildi, okul kitaplarına alındı. Kıbrıs kültürüne hizmetlerinden dolayı 1978 yılında Güney Kıbrıs Eğitim Bakanlığı tarafından kendisine özel ödül verildi. İlk romanı Üzgün Kızların Gizli Tarihi Yunanca ve Almancaya çevrildi.

 

Neşe Yaşın İçin Ne Dediler?

 

“Apolitik olduğu için politik bir şiirdir. Politikanın kirlenmiş dilinden kaçan, onun dilini reddeden ama aslında politik bir gönderme içeren, politik eleştiri taşıyan bir şiirdir. Neşe Yaşın’ın şiirinin çağrışımları politikanın gündemidir, ama onu başka bir dille insanın lirik diliyle, şiir diliyle söyler.

“Cinselliğin erkek diline karşın, o cinsellikte erotik bir tonla kadın dilini bulmaya çalışır. Direkt, olduğu gibi ama şiir katına çıkararak söyler... Sapho ile akrabalık noktası tam da burasıdır. Bu, kadın dili olmanın ötesinde, ergenlik dilidir de...

“Bütün söylemi isyankar, dokunaklıdır. Anti-militarist tema, diğer bütün ‘anti’ler sonun da otoriteyi karşısına alır ve özgürleşmenin kapısını tıklar.” (Sezai Sarıoğlu)

***

“Barış, makro anlamıyla onun şiirlerinde hep topyekün yaşayagelir. Ama bu barış kendi ben’i ve aşkına nüfuz edecek boyuta döndüğünde, barıştan, barışıklıktan devamlı uzaklaşan bir şiir ben’iyle karşılaşılır. Bellek Odaları’nda işte tam bu düzlem sorgulanmaya devam etmekte, belki de ilk defa siyasal göndermelerden bu kadar uzaklaşan, aşkın kozasına kilitlenen ve bütün arayışlarını bu aşk içinde şiir yapma çabasında bir Yaşın’la karşılaşılıyor.” (Orhan Kâhyaoğlu)

 

ESERLERİ:

 

Şiir: Cici Kıbrıs (1977), Sümbül ile Nergis (çocuk şiirleri, 1979), Savaşların Gözyaşları (1980), Dünya ve Bir Başka Dünya (şiirler, taşlamalar, 1987), Kapılar (1992), Ay Aşktan Yapılmıştır (2001), Bellek Odaları (2005).

 

Roman: Üzgün Kızların Gizli Tarihi (2002).

 

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Yazarlar Sözlüğü (1990, 1998) - Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) – Encyclopedia of Turkish Authors (2005) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007) - Ünlü Edebiyatçılar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013) - Ünlü Kadınlar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013) - Encyclopedia of Turkey’s Famous People (2013),  Sezai Sarıoğlu / Ada Sahillerinde Kendini Bekleyen Şiirler (Sombahar, sayı: 35, Mayıs-Haziran 1996) - Neşe Yaşın ile Söyleşi: “Aşk Çözümdür, Bir Düşünün...” (Virgül, sayı: 63, Haziran 2003), Fikret Demirağ / Ay Aşktan Yapılmıştır (Cumhuriyet Kitap, 29.3.2001), Necmiye Alpay / Tarihi Yenmek İçin Yazılan (Milliyet Sanat, Şubat 2003), Bener Hakkı Hakeri / Kültürümüzde Sanatçılar ve Yazarlar İsimler Sözlüğü (2004), Kadir Aydemir / Söyleşi (Varlık Kitap, Nisan 2003), Orhan Kahyaoğlu / Radikal (1.7.2005), Hürriyet (5.5.2006).

 

İNCECİK SIZILAR

Ne kaldı geriye

o gizemli fısıltıdan

ve denizin dibine çöken

aşk yıldızından?

 

Yalnızlığımın parmak izleri

duruyor mu yanağında?

 

dudağındaki ateş söndü mü

göğsünde uyuyor mu

çocukluğum hâlâ?

 

Benden ne kaldı sende?

gece yarısında çıldıran

denizin tuzlu tadı

 

çekildi mi kıyılardan

(kara bir bulut kadar kederliyim)

 

—yağmur camlarda ağlarken

kim seni sevdiğini söyleyecek

kime sığınacak başın

kirpiklerin titreyecek?

 

benden sende ne kaldı?

Sözcüklerim gözlerinde ağlıyor mu

gece yarısından beri?

 

parmak uçlarında akıyor mu

kanımın titreşimi?

 

Kucağındaki küçük kız

büyüdü mü?

 

Bitti mi bütün masallar

yoksa küçük tavşan öldü mü

—Yoksa ben

yalnızlığı hep yalnız mı yaşadım

Yoksa sen

yalnızlığı hep yalnız mı yaşadın,

Bende incecik sızlar kaldı

Bende sende ne kaldı?

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör