Huneyn Kaygusuz

Çiftçi, Araştırmacı, Yazar

Doğum
01 Şubat, 1950
Eğitim
İstanbul Ayazağa Kemalettin Eröge Polis Okulu
Burç

Çiftçi, araştırmacı-yazar. 1 Şubat 1950 tarihinde Ergani'nin Hilar (Sesverenpınar) köyünde doğdu. İlkokulu Tılxuzûr (Yayvantepe)' da, ortaokul ve liseyi Ergani’de okudu. 1972-1974yıllarında Balıkesir Burhaniye’de askerliğini yaptıktan sonra, 1975 yılında İstanbul Ayaz ağa Kemalettin Eröge Polis Okuluna girdi. Altı ay sonra mezun olup Emniyet Teşkilatında sekiz yıl polis memuru olarak görev yaptı.1983 yılında kendi isteğiyle polislikten ayrıldı. Değişik sektörlerde işçi olarak çalışıp 1997 yılında Sosyal Sigortalar Kurumu’ndan emekli oldu.

Huneyn Kaygusuz, hayatını Hilar’da tarım ve hayvancılıkla uğraşarak sürdürdü. Ana dili Kürtçeden sonra altı yaşında okula gidince Türkçeyi öğrendi. Son yıllarda Kürtçe şiirler yazmaya başladı. Güncel konularla ilgili bazı yazıları Ergani Haber ve Yeni Yurt gazetelerinde yer aldı. İki evlilik yapmış olan Kaygusuz'un, Birinci eşinden Cumhur adında bir oğlu, ikinci eşinden ise Can ve Canan adında ikiz çocukları vardır. "Sosyal, Kültürel ve Doğal Yaşama Dair Hîlar" adlı kitabı 2010 yılında yayımlanmıştır.

KAYNAKÇA: Müslüm Üzülmez / "Kaygusuz, Huneyn" (İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi, 2013),  İhsan Işık / Geçmişten Günümüze Diyarbakırlı İlim Adamları Yazarlar ve Sanatçılar (2014) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2018).

 

        

         

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör