Salih Neftçi

Ekonomist

Doğum
Ölüm
17 Nisan, 2009
Eğitim
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü

Ekonomist, akademisyen, profesör, gazete yazarı (D. 1947, İstanbul – Ö. 17 Nisan 2009, Cenevre). Kerküklü Neftçizadeler sülalesinden, eski Muş milletvekili ve TBMM Başkan vekili Nermin Neftçi’nin oğludur. Galatasaray Lisesi ile ODTÜ Ekonomi Bölümünden mezun oldu. Minnesota Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı. ABD’de George Washington ve Columbia üniversitelerinde ders verdi. ABD üniversitelerinin birçoğunda An Introduction to the Mathematics of Pricing Financial Derivatives kitabı, ders kitabı olarak okutuldu. Cenevre’deki FAME Certificate finansal aktif yönetimi sertifika programın başındaydı.

Dünya Bankası, Çin Merkez Bankası, Uluslararası Kalkınma Ajansı gibi kuruluşlarda danışman olarak görev yaptı. Neftçi, Hürriyet, Vatan ve en son olarak Star gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.

Türkiye’nin uluslararası arenadaki ünlü ekonomistlerinden Prof. Dr. Salih Neftçi, kanser tedavisi gördüğü Cenevre’de 17 Nisan 2009 günü hayatını kaybetti. Neftçi, ailesinin isteği üzerine Cenevre’de toprağa verildi.

KAYNAK: Profesör Salih Neftçi vefat etti (milliyet.com.tr, 17 Nisan 2009), Türkiye Kültür ve Sanat 2010 Yıllığı (2010).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör