Mustafa Köz

STK Yöneticisi, Gazeteci, Yazar, Şair

Doğum
Eğitim
Atatürk Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü

Şair ve  yazar, gazeteci, STK yöneticisi, Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Başkanı. 1959, Niğde doğumlu. Atatürk Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü mezunu. İşletme, gazetecilik, hukuk öğrenimi gördü. Bir süre Yankı ve Yeni Gündem dergilerinde çalıştı. Cumhuriyet ve Aydınlık gazetelerinde yazıları çıktı. Şiirleri Evrensel Kültür, Gösteri, Karşı Edebiyat, Milliyet Sanat, Yasak Meyve, Atika, Aykırı, Damar, Eşik, Varlık vd. dergilerde, Mehmet H. Doğan’ın hazırladığı 2001 Şiir Yıllığı’nda yer aldı. Mavi Yaka, Edebiyatta Seçki ve Atika dergilerinin yazı kurullarında bulundu. Şiir Oku dergisini çıkardı. Üyesi olduğu Türkiye Yazarlar Sendikası’nın 2005’ten itibaren ikinci başkanlık, 25 Mayıs 2015’ten itibaren genel başkanlık görevini üstlendi. Halen bu görevini sürdürmektedir.

“Mustafa Köz, ‘deniz’e çalışmış. İyi çalışmış... denizi sonradan görmüş ve bir daha unutmamış biri olarak bende çok şey bıraktı. Denizi baştan bu yana bilenlere bu kitabın daha çok şey söyleyeceğini biliyorum ayrıca.” (Leyla Şahin)

“Mustafa Köz altı kitaba ulaşan birikimiyle, kendi söylemini kurmuş bir şair. Farklı biçimi, yeni izlek arayışları ve nesnelere değişik bakışlarla, şiirini yinelemeden yoğunlaştırmayı başarıyor. Şiirde ne yaptığını, ne yapmak istediğini bilen, şiir üzerine düşünen; konusunda kültürel birikimi olan bir arkadaş. Şiir onda, çoğu gençte gördüğümüz gibi, bir heves değil; vazgeçilmez bir tutku, bir yaşam biçimi. ‘Sonsuzluk Taşta’ ile bunu bir kez daha kanıtlıyor bize.” (Bedrettin Aykın)

“Köz, sanki önceki şiirlerinde tadını, dozunu bir türlü ayarlayamadığı söyleyişini, sesini, biçemini ve hatta biçimini bu şiirleriyle kotarmış. Kendi sesinin doruklarında gezerken şiirimize de kendi tadını böylece katıyor şair. Yıllardır şiir için atan yüreği, dergiciliği, şiire verdiği emeği de şiiriyle iyice anlam buluyor. Artık bir Mustafa Köz şiirinden söz etmenin yeridir diyorum.” (Metin Cengiz)

ESERLERİ (Şiir):

Ay Düşü (1990), Su Resimleri (1991), Yengeç Sepeti (1992), Işıkları Karartmayın Çocuklar (çocuk şiirleri,1992), Salı’dan Önceki Pazartesi (1995), Sonsuzluk Taşta (1998), Ateş Bağı (2003), Açık Yara (2004).

KAYNAKÇA: Şükran Kurdakul / Şairler ve Yazarlar Sözlüğü (gen. 6. bas. 1999), Oğuz Özdem / Hep, Şiir İçin Atan Bir Yürek… Mustafa Köz - Fikret Demirağ / Sonsuzluk Taşta - Leyla Şahin / Yepyeni Bir Ay - Bedrettin Aykın / Karşı Ada Şiirleri - Metin Cengiz / Bir Yolculuğun Şiirleri - Adil İzci / Saklı Su (Cumhuriyet Kitap, 20.4.2000), TBE Ansiklopedisi (2001), İhsan Işık / Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007), Türkiye Yazarlar Sendikasi Başkanları (turkiyeyazarlarsendikasi.org, 27 Mayıs 2015).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör