Cem Boyner

Fotoğraf Sanatçısı, İş İnsanı, Siyasetçi

Doğum
23 Eylül, 1955
Eğitim
Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü
Burç

İşadamı, politikacı, fotoğraf sanatçısı. 23 Eylül 1955'te İstanbul'da doğdu. Robert Kolej'i bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü'nden mezun oldu (1978). İki kez evlendi. 1978 yılında aile şirketleri Altınyıldız Holding'in yönetim kurulu başkanlığına getirildi. 1989 - 1990'da TÜSİAD başkanlığı yaptı.

Boyner, 1990'larda liberal eğilimli Yeni Demokrasi Hareketi'nin (1994-1997) öncülüğünü üstlenerek bir süre politikayla meşgul oldu. Açık toplum, çoğulculuk, serbest piyasa ve özgürlük gibi liberal değerleri savunan Yeni Demokrasi Hareketi, 22 Aralık 1994'te Cem Boyner'in liderliğinde; Asaf Savaş Akat, Cengiz Çandar, Can Paker, Etyen Mahçupyan, Kemal Anadol, Mehmet Altan, Kemal Derviş gibi sanayici, işadamı, yazar ve akademisyenin katılımıyla kuruldu.Kurulduğundan itibaren medyadan büyük destek gören YDH bu ilgiye rağmen katıldığı 1995 Genel Seçimleri'nde başarılı olamadı.Aldığı 133,889 oyla, % 0.48'lik oy oranında kaldı. Bu başarısızlıktan sonra, Nisan 1996'da Genel başkan Cem Boyner, YDH'nin misyonunu tamamladığını düşündüğünü belirterek görevinden ve YDH’den istifa ettiğini açıkladı. Boyner'in istifasından sonra genel başkanlığa getirilen Hüseyin Ergün döneminde siyasi yaşamını daha fazla devam ettiremeyen YDH, Kasım 1997'de kendini fesh ederek, Barış Partisi'ne katıldı.

 Siyasi hayattan çekildikten sonra yeniden yoğunlukla iş hayatıyla ilgilendi, Çarşı Mağazaları'nın adını grup içi değişikliğinden sonra 'Boyner' olarak değiştirdi. Boyner Holding'in ve Beymen'in Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Benetton markasının Türkiye ortaklığını aldı. Mısır, Rusya gibi ülkelerde de mağazalar açarak dünya pazarına girmeye çalıştı.

İş dünyasındaki başarıları kadar hobileriyle de kendinden söz ettiren Cem Boyner, lise yıllarında başladığı amatör olarak fotoğrafçılığını geliştirdi. 1996'da politikayı bıraktıktan hemen sonra çıktığı Endonezya gezisinde sualtı fotoğrafçılığına merak sardı. Türkiye'ye döndüğünde ise lisanslı bir dalgıç oldu. Fethiye, Bodrum, Datça, Filipinler, Kızıldeniz, Maldivler ve Endonezya gibi çok çeşitli sularda çektiği fotoğrafları 1999 yılındaki ilk kişisel sergisi 'Sualtı'nda sergiledi. Sonraki yıllarda kişisel fotoğraf sergileri açmaya devam etti. 2005 yılında 'Yakındaki Uzak/Uzaktaki Yakın' adlı sergisini Darphane-i Amire Binaları'nda açtı.

Dalgıçlık ve fotoğrafçılık dışında kick-boxla da uğraşan Boyner'in çocuklarının da dalgıçlık lisansları vardır. İlk eşi Bilgün Sazak'tan üç, ikinci eşi Ümit Boyner'den bir olmak üzere, dört çocuk babasıdır. 

KAYNAK: İhsan Işık / Encyclopedia of Turkey’s Famous People (2013). 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör