Mustafa Demir (Diyarbakırlı)

Belediye Başkanı, Devlet Adamı, Siyasetçi

Doğum
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi

Siyaset ve devlet adamı, İstanbul'un tarihi yarım adası Fatih Belediye Başkanı.1959 yılında Diyarbakır’da doğdu. İlkokulu Ergani’de, orta ve lise eğitimini Kahramanmaraş’ta tamamladı. 1979’da İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde eğitime başladı, 1983’te mezun oldu. Kendisi gibi diş hekimi olan Şule Hanımla evlendi. Diş Hekimleri Dostluk ve Dayanışma Derneğinin Kurucu Başkanlığını yaptı.

1997 yılında DP’de Genel Başkan Yardımcısı olarak Korkut Özal ile birlikte aktif siyasete başladı. 2001 yılında AK Parti İstanbul İl Kurucu Üyesi, 2003 yılında Ak Pati İstanbul İl Halkla İlişkiler Tanıtım Medyadan sorumlu İl Başkan Yardımcısı oldu.

2004 Yerel Seçimleri’nde Fatih Belediye Başkanı seçildi. 2009 Yerel Seçimlerinde ise Fatih ile Eminönü birleşince tarihi yarımada Fatih’in Belediye Başkanı oldu. Ayrıca dönemsel olarak Haliç Belediyeler Birliği Başkanlığı yaptı.

Nerede doğduğu sorusuna cevap nedeniyle kimliğinin bir parçası ama aynı anda yaşanan zaman süresince kişiliğinin oluşmasına katkıda bulunacak şehirler oluşturma idealiyle yola çıkan Mustafa Demir, belediyecilikte hizmet anlayışını farklı bir boyuta taşıdı. Kentsel yenileme, eğitim, bilişim, tarihi eserlerin restorasyonu, sosyal belediyecilik gibi birçok alanda ilk ve örnek olacak projelere imza atan Demir, ‘Marka ve Akıllı Şehir’ oluşturma yönünde çalışmaya devam etmektedir. İki çocuk babası olan Demir, İngilizce biliyor. Siyasete, tarihe, sanata ve spora ilgi duyuyor.

KAYNAK: İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör