Ömer Satıcı

Biyoistatistik Profesörü, Profesör, Akademisyen

Doğum
03 Ocak, 1956
Eğitim
Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi İstatistik Bölümü
Burç

Akademisyen, biyoistatistik profesörü. 3 Ocak 1956’da, Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini doğduğu Silvan ilçesinde tamamladı. 1980 yılında Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi İstatistik Bölümünü bitirdikten sonra İstanbul’da üç yıl ticaretle uğraştı. Diyarbakır’da özel reklam ajansı kurdu. Askerliğini 1983 -1984 yıllarında Erzincan'da yaptı.

1984 yılında Diyarbakır’da Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesinde araştırma görevlisi olarak göreve başladı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin sağlık projelerine katıldı. “Diyarbakır Kent Kimliği” isimli bir proje yaptı. Yüksek lisans tezini, "Dicle Üniversitesi Öğrencilerinin Akademik Başarılarını Etkileyen ve Zihinsel olmayan Faktörler" konulu çalışmasıyla 1987'de verdi. "Doktor, Hemşire ve Hasta Sorunlarının Çok Değişkenli Kümeleme Yöntemleri İle Araştırılması" başlıklı çalışmasıyla da Doktor unvanını aldı. Aynı yıl Yrd. Doç. Dr. unvanını, 1996’da Doç. Dr. unvanını aldı. Bir dönem; Dicle Üniversitesi Vakfı Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. Dicle Üniversitesi Kampusunda 20 dönümlük sahayı ağaçlandırdı. 2004 Yılında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesinde Biyoistatistik Anabilim Dalında Profesörlük unvanı aldı. Halen çalışmalarını aynı bölümde öğretim üyesi olarak sürdürmektedir.

İlk yazısı, Ankara’da Hacettepe Üniversitesinde öğrenci iken 1977'de Aydınlık gazetesinde yayımlanmıştı. Çeşitli tıp dergilerinde yayınlanmış bilimsel eserleri olan Satıcı'nın; 2003 yılında; Diyarbakır’daki Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisine, Diyarbakır Devlet Hastanesi ve Zamanın Sosyal Sigortalar Hastanesi Acil Servislerine gelen hastaların; Acil Servislere geliş ve hizmet alışlarıyla ilgili yaşadıkları sorunları içeren çalışması, profesörlük çalışması oldu. 2003- 2004 Yıllarında Diyarbakır İlinde Yerel Gündem 21 Parlamentosu çalışmalarına katıldı. Parlamento üyesi olarak çalıştı. 2004 yılında "Diyarbakır Yerel Gündem 21 Muhtasar Program ve Eylem Planı Program Analı Kent Kültürü Kentlilik Bilinci" alanında çalıştı. Kent Kimliği isimli bir kitabı yayımlanmıştır.

HAKKINDA: Dicle Üniversitesi Bülteni, Sayı: 4, Şubat 1997, s. 47), Şevket Beysanoğlu / Diyarbakırlı Fikir ve Sanat Adamları (c. 3, s. 477, 2. bas. 1997), kendisinden alınan bilgiler (Aralık 2012), İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör