Halit Asım (Demirsoy)

Şair

Doğum
Ölüm
Diğer İsimler
Halit Asım Demirsoy. Celâl Sümer, Halit Çalköy, Nazmi Sezai, Mehmet Elsazı

Şair (D. 1918/19, Burdur - Ö. 1941/42, İstanbul). Tam adı Halit Asım Demirsoy. Celâl Sümer, Halit Çalköy, Nazmi Sezai ve Mehmet Elsazı takma adlarını kullandı. Burdur’da başladığı ilköğrenimini Adana ve Antalya’da tamamladı. Kalp hastalığı yüzünden Antalya Lisesi ikinci sınıf öğrencisi iken hastalığı sebebiyle öğrenimini bırakmak zorunda kaldı. Genç yaşta öldü. Feriköy Mezarlığında gömülüdür.

Antalya’da arkadaşlarıyla birlikte Çağlayan dergisini çıkarmıştı. Şiirleri ayrıca Hamle, Çağlayan, İnsan dergileri ile Gün gazetesinde yer aldı. Ömür (1940) adlı bir şiir kitabı vardır.

“İnançların yarattığı huzursuzluklarla özdeşleşmiş bir duygu ve ruh durumunun etrafında gezindiğini şiirlerinin tümünde hemen görmek mümkün. Çoğu yazarın hemfikir olduğu gibi belki de öncülerinden olduğu ‘vehim şiiri’ devamlı çevresinde dolaşıyor. Şiirin bu özelliği, ne Yahya Kemal ne de Necip Fazıl şiirlerinde bu denli ürkütücü boyutlara ulaşmıştır.” (Orhan Kahyaoğlu)

KAYNAK: Hamit Macit Selekler / Ömür (Varlık, 15.8.1940), TDE Ansiklopedisi (c. 2, 1977), Arif Damar / Bizim Liselimiz Halit Asım (Gösteri, Aralık 1989), Orhan Kahyaoğlu – Mehmet Fahri / Sombahar dergisi özel bölüm (Mart - Nisan 1995), TBE Ansiklopedisi (c. 1, 2. bas. 2003).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör