Refet Yinanç

Tarih Profesörü, Araştırmacı Yazar, Akademisyen, Tarihçi

Ölüm
16 Haziran, 2019
Eğitim
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü

Akademisyen, Tarih Profesörü, Yazar  (D. 1939, Elbistan / Kahramanmaraş – Ö. 16 Haziran 2019, Ankara). Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü (1963) mezunu. 1967-73 yılları arasında Millî Eğitim Bakanlığının burslusu olarak Sorbon Üniversitesinde (Paris) doktora yaptı. 1974’te Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesinde asistan olarak göreve başladı. 1980’de doçent unvanını kazandı. 1986’da profesör olarak Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Siyasi Tarih Anabilim Dalı başkanlığına atandı.

1994’de Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Dekanlığına seçildi ve 2000 yılına kadar bu görevi sürdürdü. Uzun süre Gazi Üniversitesi İ.İ.B.F Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığını da yürüten Yinanç, 2006 yılında emekli oldu.

Osmanlı Arşivleri üzerinde uzman olan Yinanç, uzun süre Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünde Osmanlı Arşivleri “İlmi Değerlendirme Komisyonu Üyesi” olarak görev yapmıştır. Osmanlı Tahrir defterleri üzerinde çalışmalar yapan Yinanç, Prof. Dr. Mesut Elibüyük ile birlikte Malatya ve Maraş tahrir defterlerini yayınlamıştır.

Kayseri Tahrir Defterleri de Yinanç ve Elibüyük’ün ortak çalışması olarak yayın aşamasında olan Yinanç’ın kaleme aldığı eserler arasında Dulkadir Beyliği, Iraklı Sığınmacılar ve Türkiye, Türk Tarihinde Ermeniler, Uluslararası Güvenlik Sorunları ve Türkiye, Selçukname (İbn Bibi)’de vardır.

Hakkında 2019 yılında “Uluslararası İlişkilere Tarihsel Bakış - Prof. Dr. Refet Yinanç’a Armağan” adlı bir armağan kitap yayımlanmıştır.

 

Vefatı:

 

Prof. Dr. Refet Yinanç 16 Haziran 2019’da 80 yaşında vefat etti. Vefatı yurt çapında üzüntü yaratan Yinanç için, Türk Tarihi Kurumu taziye mesajı yayımladı. Mesajda şu ifadelere yer verildi:

“Türk tarihçiliğine eserleriyle ve yetiştirdiği öğrencileriyle büyük bir miras bırakan Prof. Dr. Refet Yinanç’a Allah’tan rahmet diliyoruz. Kıymetli bilim adamının yapmış olduğu araştırmalar verdiği eserler ve Türk tarihçiliğine sunduğu katkılar merhum Yinanç’ın adını yaşatmaya devam edecektir. Merhum Prof. Dr. Refet Yinanç’a Allah’tan rahmet, başta ailesi olmak üzere öğrencileri ve sevenlerine başsağlığı dileriz.”

 

ESERLERİ:

 

Malatya Tahrir Defteri (M. Elibüyük ile, 1983), Maraş Tahrir Defteri (M. Elibüyük ile, 1988), Kayseri İli Tahrir Defterleri (3 Cilt), Dulkadir Beyliği (1988), Iraklı Sığınmacılar ve Türkiye (ortak çalışma,1992), Ermeni Gerçekleri Adlı Kitabın Macerası (2016).

 

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009), Uluslararası İlişkilere Tarihsel Bakış - Prof. Dr. Refet Yinanç’a Armağan (Editör: Fırat Purtaş, 2019), Prof. Dr. Refet Yinanç 16 Haziran 2019’da 80 yaşında vefat etti (ttk.gov.tr, 16.06.2019), Prof. Dr. Refet Yinanç kitapları (legalkitabevi.com, 18.06.2019).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör