Refaiddin Şahin

Genel Müdür, Devlet Adamı, Bürokrat, Siyasetçi

Doğum
19 Nisan, 1939
Ölüm
16 Mart, 2013
Eğitim
Ankara İktisadi ve Ticari İlimleri Akademisi
Burç

Bürokrat, genel müdür, siyaset ve devlet adamı (D. 19 Nisan 1939, Terme / Samsun – Ö. 16 Mart 2013, İstanbul). Ankara İktisadi ve Ticari İlimleri Akademisi’nden mezun oldu. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde vekil öğretmenlik, Devlet Orman İşletme İdaresi ve Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğünde memurluk görevlerinde bulundu.

Gençlik ve Spor Bakanlığında uzman, Bağ – Kur Genel Müdürlüğü’nde Genel Sekreterlik ve Gençlik ve Spor Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 22.01.1980 – 16.04.1980 döneminde Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü görevini yürüttü.

Şahin, atletizm, futbol, yüzme ve su topu branşlarında amatör sporcu olarak uğraş gösterdi. Yüzme antrenörü olarak görev aldı. Mesleği ekonomist olan Şahin, 19 ve 20. dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliğine seçildi. Tarım ve Köy İşleri Bakanı ve Devlet Bakanı olarak hükümette görev aldı. Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. 1971 yılında İzmir’de düzenlenen Akdeniz Oyunları’nda Muhasebe Müdürü olarak idari görev aldı. 1976 yılında Kanada’nın Montreal kentinde yapılan olimpiyat oyunlarına yönetici olarak katıldı. Güney Kafkas ve Batum Göçmenleri Derneği Genel Başkanlığı, Gürcistan – Türkiye Vakfı Başkanlığı ve Türk – Tayvan Vakfı Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Büyük Türkiye Partisi, Doğru Yol Partisi ve Demokrat Türkiye Partisi Kurucu üyeleri arasında yer aldı. XIX. ve XX. Dönem Ordu Milletvekili ola­rak mecliste görev yaptı. Tarım ve Köyişleri ile Devlet Bakanlığı yaptı. 16 Mart 2013 günü İstanbul’da öldü. Orta derecede İngilizce ve Fransızca biliyordu. Evli ve 2 çocuk babasıydı.

KAYNAK: Eski bakanlardan Refaiddin Şahin vefat etti (hurriyet.com.tr, 16 Mart 2013), Türkiye Yazarlar Birliği / Türkiye Kültür Sanat Yıllığı (2014), Genel Müdürler (sgm.gsb.gov.tr, 15.5.2014).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör