Recep Sami Yazıcı

İş İnsanı

Doğum
-
Ölüm
31 Ağustos, 2009

İş adamı, Diler Holding Yönetim Kurulu Başkanı (D. 1951, ? – Ö. 31 Ağustos 2009, İstanbul). Temeli 1949 yılında Zonguldak Karabük'te faaliyete geçen bir haddehane ile atılan Diler Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı olan Yazıcı, büyük emek verdiği şirketini zaman içinde üretim bünyesinde bulunan entegre demir çelik tesislerinin yanı sıra, dış ticaret, denizcilik, inşaat, taahhüt, enerji, tekstil ve turizm alanlarında faaliyet gösteren şirketleriyle ülkenin önde gelen gruplarından birisi haline getirdi.

Körfez Denizcilik, Cornelia De Luxe Resort Hotel gibi tanınmış firmaların sahibi olan Yazıcı, Beşiktaş Kulübü'nde 1990, 1992, 1998 dönemlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği ve İkinci Başkanlık görevlerinde de bulundu.

Recep Sami Yazıcı, tedavi gördüğü hastanede, 31 Ağustos 2009 günü 58 yaşında hayata gözlerini yumdu. Yazıcı'nın cenazesi, ertesi gün Altunizade'deki İlahiyat Fakültesi Camii'nde ikindi namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Çengelköy Mezarlığı'nda defnedildi. Cenaze törenine Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören, Genel Sekreter Kenan Öner, Genel Müdür Sami Çoban, Kulüp Derneği Genel Koordinatörü Levent Çifter, Divan Kurulu Üyeleri, Sicil, Disiplin ve Müze Kurulu üyeleri ile iş ve spor dünyasının tanınmış isimleri katıldı. Eski Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Fuat Miras’la denizcilik işlerinde ortak olan Yazıcı, evli ve 3 çocuk babasıydı.

Yazıcıoğlu’nun başkanı olduğu Diler Holding’e bağlı şirketler şöyledir: “Diler Demir Çelik Endüstri A.Ş, Yazıcı Demir Çelik End. Tic. AŞ, Körfez Denizcilik ve Ticaret AŞ, Diler Ahşap, Mimsan İnşaat ve Montaj Sanayi A.Ş, Diler Ahşap Pazarlama Sanayi Ticaret AŞ, Diler Dış Ticaret A.Ş, Diler Yatırım Bankası A.Ş, Cornelia De Luxe Resort Hotel, Cornelia Diamond Golf Resort &Spa, Cornelia Golf Club, Hereke Limanı, İskenderun Limanı, Resa Demir Sanayi Ticaret A.Ş, Eti Endüstri ve Ticaret A.Ş, Genelteks Tekstil Ürünleri ve Ticaret A.Ş, Atlas Enerji Ürünleri ve Ticaret A.Ş.”

KAYNAK: Diler Holding’in patronu Recep Yazıcı vefat etti (milliyet.com.tr, 31.08.2009).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör