Ahmet Şükrü Esen

Başsavcı, Milletvekili, Hukukçu, Araştırmacı, Siyasetçi, Yazar

Doğum
Ölüm
18 Ekim, 1944
-

Hukukçu, başsavcı, siyaset adamı, milletvekili, araştırmacı, yazar (D. 1893, İbradı / Antalya – Ö. 18 Ekim 1944). İlk ve orta öğrenimini İbradı Rüştiyesi’nde tamamladıktan sonra Besni ilçesinde zabıt kâtibi olarak memuriyet hayatına başladı. 1923’ten 1930 yılına kadar Kayseri’de Bidayet Müdde-i Umumiliği, Mahkeme-i Asliye azalığı ve Müdde-i Umumiliği’nde bulundu. Kayseri’de geniş araştırmalar yaptı ve Halk Şairi Dadaloğlu’nun şiirlerini derleyerek gün ışığına çıkardı.

Adliye teşkilatında çeşitli görevlerde bulunan Esen, 1943’te son görev yeri olan Adana Ağır Ceza Mahkemesi Reisliği sırasında Bilecik Milletvekili seçildi. TBMM’deki bu görevini ölüm tarihi olan 18 Ekim 1944’e kadar sürdürdü. Ahmet Şükrü Esen’in 30 yılını verdiği arşiv ve derleme çabaları sonucunda oluşturduğu değerli kütüphanesindeki belgeler, Prof. Dr. Pertev Naili Boratav tarafından yayına hazırlanarak, yazarın ölümünden sonra Anadolu Ağıtları, Anadolu Türküleri ve Anadolu Destanları adlarıyla basıldı. 2009 yılında ise hakkında M. Sabri Koz’un hazırladığı “Ahmet Şükrü Esen’e Armağan” kitabı yayımlandı.

KAYNAK: Abdullah Satoğlu / Kayseri Ansiklopedisi (2002), Ahmet Şükrü Esen (iletisim.com, 12.3.2007), M. Sabri Koz / Ahmet Şükrü Esen’e Armağan (2009).

Ahmet Şükrü Esen'e Armağan

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör