Hilmi Özkök

Orgeneral, Genelkurmay Başkanı, Asker

Doğum
Eğitim
Kara Harp Okulu, Topçu Okulu

Asker, Orgeneral, 24. Genelkurmay Başkanı.1940 yılında Manisa’nın Turgutlu ilçesinde doğdu. 1959 yılında Kara Harp Okulundan, 1961 yılında Topçu Okulundan mezun olarak; 1970 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde Takım ve Batarya Komutanlığı yaptı. 1972 yılında Kara Harp Akademisini kurmay subay olarak bitirdikten sonra; 15. Eğitim Tugayı Harekât Eğitim Şube Müdürlüğü, NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kuvvet Komutanlığı Karargâhında Karargâh Subaylığı, Belçika/Mons'ta Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargâhı (SHAPE) Plan ve Prensipler Dairesinde Karargâh Subaylığı, Kara Kuvvetleri Plan ve Prensipler Başkanlığında Savunma Araştırma Şube Müdürlüğü, Millî Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği Özel Kalem Müdürlüğü ve Kara Harp Okulu Öğrenci Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

1984 yılında Tuğgeneralliğe terfi ile Genelkurmay Plan Harekât Daire Başkanlığı ve 70'inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı yaptı, 1988 yılında Tümgeneralliğe terfi etti. Tümgeneral rütbesi ile 28. Motorlu Piyade Tümen Komutanlığı ve Genelkurmay Personel Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu, 1992 yılında Korgeneralliğe terfi etti. Korgeneral rütbesi ile Belçika/Brüksel'de NATO Türk Askerî Temsil Heyet Başkanlığı (TMR) ve 7. Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 1996 yılında Orgeneralliğe terfi etti. Orgeneral rütbesi ile NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Genelkurmay II'nci Başkanlığı, 1'inci Ordu Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevlerini yürüttü, 28 Ağustos 2002 tarihinde atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinden 30 Ağustos 2006 tarihinde emekliye ayrıldı.

Orgeneral Özkök; TC Devlet Şeref Madalyası, TSK Şeref Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası, TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, ABD Liyakat Madalyası, Güney Kore Cumhuriyeti Millî Güvenlik Tong-İl Madalyası, Azerbaycan Şöhret Madalyası, Arnavutluk Cumhuriyeti Altın Kartal Madalyası ve Arnavutluk Cumhuriyeti Üstün Hizmet Madalyası ile Fransa Ulusal Liyakat Nişanı, Şili Zafer Haçı Nişanı, Pakistan İmtiyaz Nişanı ve İspanya Büyük Askerî Liyakat Haç Nişanı sahibidir. Bayan Özenç Özkök ile evli olan Orgeneral Hilmi Özkök'ün iki çocuğu vardır. İngilizce bilmektedir.

KAYNAK: Hilmi Özkök (www.tsk.tr, 28.7.2015).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör