Ahmet Şevket Bohça

Eğitimci, Siyasetçi, Şair

Doğum
Ölüm
20 Şubat, 1988
-
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi
Diğer İsimler
Bohça

Eğitimci, şair, siyaset adamı (D. 1920, Tosya / Kastamonu – Ö. 20 Şubat 1988). Divan tarzı şiirlerinde Bohça mahlasını kullandı. İlkokulu Tosya’da, ortaokul ve liseyi Kastamonu’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi (1945) mezunu. Edebiyat öğretmeni olarak Kars, Elazığ ve Ankara liselerinde öğretmenlik yaptı. 1969 seçimlerinde Kastamonu milletvekili seçilerek TBMM’ye girdi. Milletvekilliği süresi bitince politikaya veda etti. Mesleğine dönerek, 1975 yılına kadar Gazi Eğitim Enstitüsü Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği ve Türkçe bölüm şefliği görevini yürüterek emekli oldu.

Dört yıllık üniversite öğrenimi süresince çeşitli dergilerin sanat ve şiir köşelerinde yazı ve şiirleriyle yer aldı. Kars’ta görev yaptığı iki yıl boyunca ilk defa çıkardığı okul gazetesinin yanında mahallî gazetelerde de makale ve şiirler yayayımladı. Ankara’da iken İnkılâp, Zafer, Akşam Postası ve Zafer gazetesinde edebî yazılar, tiyatro tenkitleri, makaleler, aruz ve hece ölçüsüyle şiirler yazdı. Şiirlerini Köpük adlı bir kitapta topladı (1951).

HAKKINDA: Feyzi Halıcı / Şair Parlamenterler (1990), Nail Tan - Özdemir Tan / Gurur Kaynağımız Kastamonulular III (2004).

 

RUBAÎ

Bir fikri hakikat yapan imânı tanı;

Dünyâya riyâ gelen irfânı tanı!

Sen gölge düşürme kalbinin aynasına;

Aydınlığı kaybetmeyen iz’ânı tanı!

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör