Halil Rıfat Arıncı

Şair

Doğum
Ölüm
-

Şair (D.1898, İskilip / Çorum – Ö. 1972). İlköğrenimini İskilip’te yaptı. Ankara Muallim Mektebindeki (öğretmen okulu) öğrenimi, Birinci Dünya Savaşı başlayınca yarım kaldı. 1916 yılında subay olarak katıldığı Irak cephesinde İngilizlerle yapılan bir çarpışmada birliğiyle beraber tutsak düştü. 1917 yılında diğer Türk esirleriyle birlikte Basra üzerinden deniz yoluyla Hindistan’a, Osmanlı tutsakları kampına gönderildi. Burada savaş sonuna kadar kaldı. Savaş bitince Süveyş kanalı yoluyla 1920’de İstanbul’a döndü.

TBMM’nin açılmasından İskilip’e giderek Müdafayı Hukuk teşkilatı emrinde çalıştı. Bu hizmeti nedeniyle İstiklal Madalyasıyla ödüllendirildi. Cumhuriyet döneminde eğitim hizmetlerinde görev aldı. Çorum’un bazı ilçelerinde ilköğretim müdürlüğü, merkezde ilkokul öğretmenliği yaptı. Bu arada Çorum’da yetişmiş şairler üzerinde araştırma ve derlemelerde bulundu. Bunların bir bölümünü 1934 yılında Çorum gazetesinde yayımladı. Bir ara Çorum Halkevi dil, tarih ve edebiyat kolu başkanlığına getirildi. Bu kolun yayın organı Çorumlu dergisinde Çorum’un tarihi, jeolojisi, coğrafyası üzerine inceleme yazıları yazdı. 1938 yılında Ankara’ya yerleşti. 1949 yılına kadar İktisat Bakanlığı bünyesinde çalıştı. 1949 yılında emekli oldu. Emeklilik yıllarında çeşitli gazetelerde toplumsal ve siyasal konularda yazılar yazdı.

“Şiir yazmaya tutsaklık yıllarında başladı. Bunda tutsaklığın, vatan özleminin, ülkenin içine düştüğü savaş felaketinin yarattığı duyarlılığın etkisi olduğu kuşkusuzdur. Şiirle uğraşısı zamanının sonuna dek sürdü. Şiirlerinde genellikle yurtseverlik, demokrasi, uygarlık, çağdaşlık konularını işledi. Gençliğe seslenen öğütlü şiirler yazdı. Toplumdaki sosyal ve siyasal çarpıklıkları yeren çok sayıda yergi (hiciv) kaleme aldı.” (Abdullah Ercan)

ESERLERİ (Şiir):

Ülküç, Ya Demokrasi Ya ölüm, Kıbrıs Destanı, Azize.

HAKKINDA: Abdullah Ercan / 14. Yüzyıldan Günümüze Çorumlu Şairler (1991).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör