Hikmet Hamzaoğulları

Anı Yazarı, İş Adamı, Gazeteci

Doğum
Eğitim
İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi

İşadamı, gazeteci, anı yazarı. 1932 yılında Diyarbakır’da doğdu. Ak Parti Diyarbakır milletvekillerinden Mehmet Süleyman Hamzaoğlu'nun babasıdır. İlk, orta ve lise öğrenimini Diyarbakır’da bitirdikten sonra, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi (1954) mezunudur. Askerlikten sonra kısa bir müddet İstanbul Defterdarlığı Eminönü Vergi Dairesinde çalıştı. 1956 yılında Yapı Kredi Bankası Diyarbakır Şubesinde çalışmaya başladı, 1960 yılında bankacılığı bırakarak ticaret ve basın hayatına atıldı. 1960 yılında Yenişark Postası, 6 Nisan 1970'te Milli Hakimiyet gazetelerini çıkardı. 1975 yılında ise Yeni Yurt gazetesinin imtiyaz sahipliğini yaparak 1990 yılında gazeteciliği bıraktı. Halen sürekli sarı basın kartı sahibidir.

Hamzaoğulları ayrıca, Güntaş Güneydoğu Tarım Ürünleri İmalat Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kumlu Başkanlığı, Diyarbakır Tuğla ve Kiremit Sanayi ve Ticaret A.O. kurucu üyesi olarak murahhas azalığı ve genel müdürlüğü görevlerinde bulundu.

Hikmet Hamzaoğulları, yakın dönem Diyarbakır'ında pek çok sosyal faaliyetin aktörleri arasında yer aldı. 1960 yılından bugüne kadar Kızılay Derneği Diyarbakır Şubesi yönetim kurulu üyeliği ve 1989 yılına kadar ise 12 yıl süresince şube başkanlığı yaptı. Hizmetlerinden dolayı genel merkezce iki defa Altın Madalya ile taltif edildi ve Onursal Üyelik payesini aldı. 2001 yılı süresince de Kızılay Derneği genel merkez denetleme kurulu üyeliğinde bulundu. Milli Nizam Partisi ve Milli Selamet Partisinin kurucuları arasında yer almıştı. Halen Türkiye Kızılay Derneği Diyarbakır Şubesi Başkanlığını sürdürmektedir.

Diyarbakır Tıp Fakültesi ve Dicle Üniversitesi’nin kuruluşunda büyük katkısı olan Ziya Gökalp Üniversitesini Gerçekleştirme ve Yaşatma Derneğinde 1968 yılından itibaren genel sekreterlik görevinde bulundu, halen bu derneğin başkanlığını yapmaktadır.

Ayrıca 1995 yılında kurulan Dicle Üniversitesi Kardiyoloji Vakfı Kurucu ve yönetim kurulu üyeliğini yaparak Türkiye’de önemli ve sayılı Kalp Hastanesinin faaliyete geçmesine katkıda bulundu. Basın mensubu olması dolayısıyla araştırmacı olarak Diyarbakır’ın 80 yıllık sosyal hayatı ve yaşadıkları hakkında çalışmalarına devam etmektedir. Yakın dönem Diyarbakır'ını önemli kişilerle olan hatıralarıyla anlattığı anıları henüz kitaplaşmadı. Hikmet Hamzaoğulları, evli ve dört çocuk babasıdır.

HAKKINDA: İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör