Öksüz Ozan

Halk Ozanı

Doğum
05 Mayıs, 1964
Burç
Diğer İsimler
Ahmet Yıldırım (asıl adı)

Halk ozanı. 5 Mayıs 1964, Aydoğdu / Eleşkirt / Ağrı doğumlu olup asıl adı Ahmet Yıldırım’dır. Çok küçük yaşlarda şiir yazmaya başlamasına karşın saz çalmayı daha sonraları öğrendi ve ondan sonra şiirlerini sazla söylemeye başladı. Bu yıllarda önünde bir ustasının olmamasının eksikliğini duyumsaması nedeniyle kendisine Öksüz Ozan mahlâsını (takma ad) seçti. Dokuz çocuklu bir ailenin sekizinci çocuğu olarak dünyaya geldi. İlkokul dördüncü sınıfa kadar köyünde, beşinci sınıfı Karaman’ın Ermenek ilçesine bağlı Üzümlü köyünde okudu. Daha sonra Güneyyurt kasabasında Kur’an kursuna devam etti. Olanaksızlıklar içinde olmasına karşın, Konya Karma Ortaokulunu bitirdi. Konya’da uzun yıllar tornacı çırağı, kalfası, ustası olarak çalıştı. Seydişehir Eti Alüminyum Fabrikasında işlem operatörü olarak çalışırken buranın özelleştirilmesiyle Konya Tapu Kadastro Müdürlüğüne nakledilerek burada arşiv memuru olarak çalıştı.

Ahmet Yıldırım, daha küçük yaşlardan itibaren içsel bir arayışa yöneldi ve girdiği değişik çevrelerde de bu arayışı onu şiir dünyasına taşıdı. 1991 yılında bir gün, omzunda sazı, yüreğinde cesaretiyle Konya Kültür ve Turizm Derneği Müdürü olan Feyzi Halıcı’nın yanına gitmesiyle hayatında yeni bir dönem başladı. Böylece ileride usta âşıkları bile kıskandıracak haklı bir üne kavuşma yolu açıldı. Konya Âşıklar Bayramı’nı ilgi ve heyecanla yıllarca sade bir izledikten sonra Feyzi Halıcı’nın kendisine, “Bundan sonra senin ustan benim!” demesi Öksüz Ozan’ı çok sevindirdi. İlerleyen yıllarda âşık şiirinin yaşayan en güçlü temsilcilerinden oldu. Geleneğin hemen bütün türlerinde ve şekillerinde ürünler verdi. Özellikle satranç ve lebdeğmez türlerindeki şiirleri oldukça ünlüdür. Çoğunlukla dörtlük nazım şeklini kullanan Öksüz Ozan az da olsa beyit ve bentler hâlinde de şiirler yazdı. Konu olarak âşıkların öteden beri işledikleri; aşk, gurbet, doğa, ölüm, millî ve dinî konular onun şiirlerinin de çatısını oluşturur. Birçok antoloji, güldestede, gazete ve dergide şiirleri yayımlandı. Katıldığı birçok yarışmada birincilik ödülleri aldı. On yedi yaşındaki oğlu Arif İnan da babasını örnek alarak Yağız Ozan mahlâsıyla (takma ad) şiirler söylemeye ve yazmaya başladı. Şiirleri 2003 yılında Prof. Dr. Ali Berat Alptekin tarafından, Benden Toprak İstenir mi? - Öksüz Ozan;  2008’de Dr. Aziz Ayva tarafından Konya’da Yaşayan Bir Âşık: Öksüz Ozan ve Şiirleri adlı kitaplarda toplanmıştır.

 KAYNAK: Prof. Dr. Ali Berat Alptekin / Benden Toprak İstenir mi? -Öksüz Ozan (Konya, 2003), Dr. Aziz Ayva / Konya’da Yaşayan Bir Âşık: Öksüz Ozan ve Şiirleri (2008).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör