Burhan Apaydın

Milletvekili, Avukat, Anı Yazarı, Hukukçu, Siyasetçi

Doğum
Ölüm
22 Nisan, 2013
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Hukukçu, avukat, siyasetçi, milletvekili, Adnan Menderes’in avukatı, anı yazarı (D. 1926, Kayseri – Ö. 22 Nisan 2013, İstanbul). İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirerek aynı fakültenin Teşkilat-ı Esasiye (Anayasa) Hukuku Kürsüsünde Asistanlık yaptı. 1948’de avukatlığa başladı. 27 Mayıs 1960’taki İstanbul Barosu yönetim kurulunun yasaklamasına rağmen kardeşi Orhan Apaydın‘la birlikte Adnan Menderes‘in savunmasını üstlendi. Yassıada duruşmaları sırasında bir avukat olarak yaptığı çıkışlar sonunda halkı “silahlı ayaklanmaya kışkırtma” suçuyla tutuklanarak Balmumcu Askeri Cezaevine konuldu. Üç buçuk ay sonra serbest bırakıldığında Menderes‘i savunmayı bırakması istenen Burhan Apaydın, savunmayı yılmadan sürdürdü ve Devlet Bakanı Orgeneral Cemal Gürsel’in 27 Mayıs’tan kısa bir süre önce Adnan Menderes‘e gönderdiği, mahkemede okunması halinde Menderes‘i kurtaracak olan mektubu, duruşmada okumak isteyince yeniden tutuklandı ve ancak Menderes‘in idamından bir hafta sonra salıverildi.

1961’de Ankara Milletvekili seçilen Av. Burhan Apaydın, daha sonra Yeni Türkiye Partisi’ne katıldı. 1963’de Yeni Türkiye Partisi’nin İstanbul Belediye Başkan adayı oldu. l9ö5’de politikayı bıraktı. Mesleğine geri döndü. 2013 yılında İstanbul’da vefat etti.

1961‘de sıkıyönetimce toplattırılarak, müsveddeleri ile birlikte, imha edilmek üzere SEKA kâğıt fabrikasına gönderilen iki kitabından biri Adaleti Arayan Adam (2004) adıyla yayımlandı.

KAYNAK: Türkiye Yazarlar Birliği / Türkiye Kültür Sanat Yıllığı (2014).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör