Sadreddin Öztoprak

İslam Bilgini

Doğum
Ölüm
11 Nisan, 2013
Eğitim
Diyarbakır İmam Hatip Okulu
Diğer İsimler
Sadrettin Öztoprak, Molla Sadreddin, Sadreddin Hoca

İslam âlimi (D. 1915, Diyarbakır - Ö. 11 Nisan 2013, Diyarbakır). Nüfusta adı Sadrettin olarak kayda geçmiş olup, Diyarbakır ve çevresinde Molla Sadreddin, Sadreddin Hoca unvanlarıyla maruftur. Arasından birçok önemli şahsiyetin çıktığı; Mekke, Şam, Bağdat, Sakız ve Süleymaniye’de yaşamış geniş ve köklü bir aileye mensuptur. İslami ilimler araştırmacısı yazar ve hukukçu Siraceddin Öztoprak’ın babasıdır. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin değişik köy, ilçe ve illerinde, bir süre de Suriye coğrafyasında yaklaşık on beş yıl süreli medrese tahsilinin ardından icazetnâmesini aldı.

Uzun bir süre de bölgenin çeşitli medreselerinde müderrislik yaptıktan sonra; Diyarbakır Süleyman Nazif İlkokulu ve Diyarbakır İmam Hatip Okulunu bitirdi. Diyarbakır’ın muhtelif köylerinde müderrislik ve cami imam-hatipliğinin ardından; Diyarbakır Nebi Camii imam-hatipliği (1954-1955), Ekinciler köyünde müderrislik ve imam-hatiplik (1955-1957), Hacı Büzürk Mescidi imam - hatipliği 81957-1966), son olarak yine Nebi Camii imam - hatipliği (1966-1982) görevlerinde bulunarak resmiyette emekli oldu. Hayatını çevresindeki insanlara dinî bilgiler ve nasihatlerde bulunarak Diyarbakır merkezinde devam ettirdi. 11 Nisan 2003 tarihinde Diyarbakır'da vefat eden Molla Sadreddin Öztoprak, Ofis Camii'nde oğlu Siraceddin'in ikindi vakti kıldırdığı namazın ardından, Mardinkapı Mezarlığındaki aile kabristanında toprağa verildi.

Sadreddin Öztoprak Hoca, M. Siraceddin, M. Cahid, Dürdane ve Azize adlarında dört çocuk babasıdır. Aile geçmişi, hayatı, hatıraları ve ilmî çalışmaları hakkında geniş bilgi, oğlu M. Siraceddin Öztoprak tarafından yayıma hazırlanan Şark Medreselerinde Bir Ömür (2003) adlı kitaptadır.

KAYNAK: Prof. Dr. Hulusi Kılıç / Sunuş (Şark Medreselerinde Bir Ömür, 2003), Ali Bulaç / Şark Medreselerinden Kentli Sûfî Kadınlara (Zaman, 13.01.2004), İhsan Işık / TEKAA (2006, 2009) - Diyarbakır Ansiklopedisi (2013), oğlu Siraceddin Öztoprak'tan alınan bilgiler, İhsan Işık / Geçmişten Günümüze Diyarbakırlı İlim Adamları Yazarlar ve Sanatçılar (2014).

 

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör