Semra İplikçi

Şair ve Yazar, Güfte Yazarı, Sunucu, Eğitimci

Doğum
-
Eğitim
Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim İşletme Fakültesi
Diğer İsimler
Polyanna Semra. Semranna.

Eğitimci-Şair-Yazar- Güftekâr ve Sunucu.  Malatya doğumlu.  Babasının görevi nedeni ile Türkiye’nin çeşitli illerinde bulundu. 

İplikçi’nin edebiyata olan ilgisi ortaokul yıllarında başladı. Ankara Etlik Ortaokulu Kültür ve Edebiyat Kolu tarafından hazırlanan, aylık Sesimiz dergisinde şiir ve yazıları yer aldı. Etlik Lisesi Fen bölümünü bitirdi. Anarşi nedeniyle üniversite (Gazi Üniversitesi Fen bölümü) tahsiline devam edemedi. Bu arada iki yıllık sanat okulunu bitirdi. Millî Eğitim Bakanlığı’nın açmış olduğu Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde giyim branşı dalında yapılan sınavı kazanarak, öğretmenlik yapma hakkına sahip oldu. Samsun ilinin Lâdik ilçesinde 1990-2000 yılları arasında giyim öğretmeni olarak görev aldı.

1995 senesinde birinci, ikinci ve üçüncü sınıf fark derslerini vererek Amasya Meslek Lisesini de bitirdi. Dört yıllık Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi Yönetim ve Organizasyon bölümünü kazandı ve bu bölümde üniversite tahsilini tamamladı. Diksiyon ve bilgisayar kurslarına da devam ederek sertifikalar aldı. Bazı kurumlarda Halkla İlişkiler Müdürlüğü yaptı.

2002 yılında, Başkent TV’de bir süre sunuculuk ve TRT’de yayınlanmakta olan Bizim Evin Halleri dizisinde bölüm oyunculuğu da yaptı. TRT’nin çeşitli aktivitelerinde yer almakla birlikte yine TRT’nin Karınca Kararınca adlı programına, TRT Türk’e, Kanal B’ye, Dost TV’ye ve çeşitli televizyon kanallarına şair-yazar olarak konuk edildi.

Çeşitli okullarda eğitim, sigarayla alâkalı konferanslar ve şiir dinletileri verdi. Türkiye’nin çeşitli illerinde düzenlenen festivallerde şiir şölenlerine katılarak katılım belgeleri aldı. Üniversitelerden, tez konusu olması ve konferanslar vermesi için teklifler alan Semra İPLİKÇİ, hayatı bir okul olarak gördüğünü ifade etmektedir. Kitabını okuyabilenler kadar, okumak isteyip de okuyamayanlara da ulaşabilmeyi gerçekleştirmek adına, kendi şiirlerini, kendi yorumuyla Emek Müzik Yapım’da seslendirerek bu arzusunu da gerçekleştirmiş oldu. 2003’te Yıldızlara Doğru adlı şiir kaseti çıktı.

Yıldızları Arıyorum adlı kitabı Mayıs 2002’de Ocak Yayınları tarafından basıldı. Redaktörlüğünü yaptığı 10 adet çocuk klasikleri kitabı (Polyanna, Robinson Crusoe, Güliver’in Gezileri, Peter Pan, Tom Sawyer, Kip Kardeşler, Arabayla Dünya Turu, Balina Avcıları, Don Kişot, İki Yıl Okul Tatili) 2003 yılında yayımlandı. Polyanna’ya İnat Semranna adlı kitabı Ekim 2004’te Akasya Yayınları tarafından basıldı ve İngilizce çevirisi tamamlandı. 2006’da Hüseyin YURDABAK’ın hazırladığı Türk Edebiyatında Günümüz Kadın Şairleri kitabında, Atatürk Şiirleri Antolojisi kitabında, Dünden Bugüne Malatyalı Şairler, Samsun Şiir Seçkisi antoloji kitaplarında şiirleri yayımlandı. Ayrıca 2006'da İstanbul’da yayımlanan Nezihe Tuna’nın Canım Annem ve Bakü'de yayımlanan antoloji kitabında da şiirleri yer aldı. İLESAM’ın hazırladığı ansiklopedide ve ayrıca, Türk Edebiyatçıları ve Kültür Adamları adı altında değerli edebiyatçı-yazar İhsan IŞIK’ın hazırlamış olduğu 10 ciltlik ansiklopedinin beşinci cildinde yer aldı. Çeşitli gazetelerde ve öğretim kurumlarına ait eğitim, kültür ve sanat dergilerinde haberleri yayımlandı.

“Hayatı ve paylaşmayı seviyorum. Yazmaya, ömrüm oldukça devam etmeyi düşünüyorum. Çalışmalarıma İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) üyesi olarak aktif bir şekilde devam etmekteyim. Amacım şöhretli değil önemli olmak, eserlerimle yaşatılmak… Hayat felsefem, ‘ÜŞENME! ERTELEME! VAZGEÇME!’ dir. Son nefesime kadar kendimi üniversiteye hazırlanan bir gencin, öğrencinin ruhunu taşıyan biri olarak görmeye devam edeceğim” sözleriyle hayat felsefesini anlatan yazar, hayatın bir okul ve öğreneceklerimizin de sonsuz olduğu bilinci ile hareket etmektedir.

Sanatçının ayrıca, TRT Sanatçılarından udi bestekâr Sayın Naim İlgün Soysev, Suat Yıldırım ve Tuncay Yalın tarafından bestelenmiş güfteleri bulunmaktadır.

Semra İPLİKÇİ'nin şu anda hazırlamakta olduğu şiir kitabının, çocuk hikâyelerinin, romanının ve güftelerinin çalışmaları ile birlikte, bestelenmiş güftelerinin albüm çalışmaları da devam etmektedir.

 

ESERLERİ:

Deneme Anlatı

 

Polyanna 'ya İnat Semranna (2004),

Polyanna'dan Semranna'ya - Semranna Mutluluk Yolunda (2014).

 

Şiir Kitapları

 

Ürpert i (2008),

Yıldızları Arıyorum (2002),

Ürperiş (2014),

 

Çocuk Hikâyeleri

 

Besmele Teyze (2008),

Küçük Çoban Büyük Yürek (2008),

Ahiret Ağacı ile Dünya Ağacı (2008), 

Merak Ediyorum Serisi: (1-Ben Nasıl Dünyaya Geldim Acaba, 2- Kahvaltı, 3-Ellerimizi Yıkayalım,4 -Akvaryum) (2014), Deniz Kızı ve Siyah İnci (1-Deniz Kızı ve Siyah İnci, 2-Benekli ile Beneksiz, 3-Sihirli Değnekler, 4- Tomurcuk ve Gübre, 5-Tırtıl, 6-Ceren'in Mutsuzluğu, 7-Okulda Zorbalık, 8-Oyun Parkında Zorbalık, 9-Nasıl Arkadaşsız Kalınır,10-Özür Dilerim, 11-Horoz Şekeri, 12- İnci Tanesi) (2014).

Deniz Kızı ve Siyah İnci (12 hikâye) (Azeri diline de çevrilmiştir)

Küçük Müfettiş

 

KAYNAKÇA: Yıldızları Arıyorum  (Ekspres gazetesi (Eylül 2002), Polyanna’ya İnat Semranna (Zaman, 30.11.2004), Ali Gündüz /  Polyanna’ya İnat Semranna (Ana Yurt, 9.5.2006), İhsan Işık / - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007), Semra İplikçi (Bilgi teyidi, Mart 2018, 02.03.2022).

ŞİİRLERİNDEN ÖRNEKLER

 

SEVECEKSEN BENİ SEN DE BÖYLE SEV

 

Her halinle sevdim canım ben seni

Sen de çok sev beni olduğum gibi

Günahın olsa da öyle sevdim ki

Seveceksen beni sen de böyle sev

 

Değişmen imkânsız sevdim o kalbi 

Sen zaten başkası olamazsın ki

Büyük mutluluklar anlık değil mi

Seveceksen beni sen de böyle sev

 

 

*TRT Sanatçısı Suat YILDIRIM tarafından bestelenmiştir.

 

 

HER ŞEY SENDEN BANA BİRER HATIRA

 

Hayalin bırakmaz durur karşımda

Gülüşün dudağın her kıvrımında 

Rüzgârın esişi tel tel saçında

Her şey senden bana birer hatıra

 

Dudak izin hâlâ fincan ucunda

Yudum yudum kaldı hepsi hatırda

Bıraktığın yerde aynı sehpada

Her şey senden bana birer hatıra

 

Sevdiğin gardenya her gün vazomda

Sen olup neş'eyle bakıyor bana

Kokunla doluyor odam bir anda

Her şey senden bana birer hatıra

 

    

*TRT Sanatçısı Suat YILDIRIM tarafından bestelenmiştir.

 

 

 

YÜREĞİMİ PARK ETTİM

 

Sevgilerin uzakta...

Olduğunu fark ettim

Aşk sandığım tuzakta

Yıllarca yanıp tüttüm

 

Ömrüm hazanla geçti.

Yaşanmıyor bu halde

Giden yolunu seçti

Gönlüm hala işgalde

 

Susuz sevgisiz kalan

Aşk gülüm erken soldu

Bu dünyada var olan

Her keder beni buldu

 

Düşüp derde kedere

Her gün daha çok bittim

Aşktan uzak bir yere

Yüreğimi park ettim...

 

 

*Ses Sanatçısı Tuncay YALIN tarafından bestelenmiştir.

 

 

 

SENİ SEVMEM Mİ YALAN

 

Seviyorum demiştin...

Seni sevmem mi yalan?..

Hep yalan hep mi yalan?..

Seni sevmem mi yalan?..

 

Geleceğim demiştin...

Hep ümitle bekledim...

Hep yalan hep mi yalan?..

Seni sevmem mi yalan?..

 

Nasıl da çekip gittin

Aşkımızı terk ettin

Hep yalan hep mi yalan

Seni sevmem mi yalan?..

 

*TRT Sanatçısı İlgün SOYSEV tarafından bestelenmiştir.

 

 

 

 

HAFTANIN KONUĞU SEMRA İPLİKÇİ

HAFTANIN KONUĞU SEMRA İPLİKÇİ

 

“HAYAT BİR SAHNE VE BİZLER BİRER OYUNCUYUZ ASLINDA. HER BİREY, ROLÜNÜN HAKKINI VERİP, PERDE KAPANDIĞINDA ALKIŞ ALIYORSA NE MUTLU. BURADA KASTETTİĞİM ALKIŞ, DÜNYADA GÜZEL İŞLER YAPARAK, NELER BİRİKTİRDİĞİMİZ VE SONRASINDA GERİDE BIRAKTIKLARIMIZDIR.”

Semra İPLİKÇİ

 

Değerli dostlar bu haftaki röportaj konuğum Eğitimci, Şair, Yazar, Güftekâr ve Sunucu Semra İPLİKÇİ. Kendisi ile yaşamını, eserlerini, yazmayı, hayata neler bıraktığımızı konuştuk. Bu dolu dolu sohbeti keyifle okuyacağınızı umut ediyorum.

 

Celalettin TUTKUN: Semra Hanım röportaj davetimi kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Okurlarımızın sizi daha yakından tanıması için soruyorum, Semra İPLİKÇİ kimdir?

 

Semra İPLİKÇİ, biyografisi hakkında bilgi verdikten sonra aşağıdaki soruları yanıtlamıştır.

 

Semra İPLİKÇİ neden yazmaya gerek duydu?

İlk keşfim "Dik Oturmak, Görmek ve Bakmak" adlı okuma parçalarıyla ilkokul üçüncü sınıfta başladı. Dik durmayı ve bakarken görmeyi öğrendim. Ortaokula gelince, edebiyat kulübü olarak, Sesimiz Dergisini çıkartmaya başladık. Orada şiirlerim, makalelerim yayımlandı.   Bunun ardından empati yapma yeteneğim daha da arttı. İnsanların yerine kendimi koyup onları anlamaya çalıştım. Kendi yaşadıklarımla, herkesin yaşadıklarının sadece şekil değiştirmiş olarak aynı olduğunun kanaatine vardım. Ben de zor deneyimler yaşadım ve bana bu zorlu yolculukta kalemim eşlik etti. Acılarımı, hüzünlerimi, sevinçlerimi kalemim ve kâğıdım ile paylaştım. Bütün zorluklar karşısında başka bir şeyi değil, kalemimi tercih ettim. Fransız yazar Jean Paul Sartre'ın da dediği gibi, "Hayat tercihlerden ibarettir." 

 

Yazmak nasıl bir duygu?

Yazı yazmak benim için bir aşk.

Yazılarımı yazarken, kalemim her defasında bir orkestra şefi gibi kâinat konçertosuna eşlik eder gibi bana eşlik etti. Bazen tuvaldeki fırça olup, doğanın renklerine dokundu âdeta. Yeri geldi sevgi yağmuru olup yıkadı ruhumuzu, yeri geldi güneş olup ısıttı içimizi. Bazen tatlı bir esinti, bazen de sırttaki dost eli. Bu kalemin dost eli bana da dokundu… Yıllarca bana yarenlik edip, kâğıdıma bir şeyler fısıldadı. Bendeniz de o fısıltılara kulak verdim. Birlikte bazen nağme olduk, bazen iç ses. Bu iç sesimi sizlerle paylaşmaya karar verdim. Yıllarca süren çalışmalarımız can bulsun diye.

Böyle anlarda âşık oluyorum hep bana güzel şeyler yazdıran kalemime...

 

 

Neler okuyorsunuz?

Sayın Sabri Tandoğan'ın 14 ciltlik GÖNÜL SOHBETLERİ kitabını okuyorum. Tabiî ki takip ettiğim yazarlarımız da var.

 

Yazmak için özel bir mekâna ortama veya birçok yazar gibi ilhama ihtiyaç duyuyor musunuz?

Benim için her mekân ve her ortam ilham kaynağı olabiliyor. O nedenle her yerde yazabilir ve her yerden ilham alabilirim.

 

Polyanna'ya İnat Semranna kitabınızı okudum. Bana farklı bir keyif verdi. Kitabınızdan bahseder misiniz? Mesajı nedir? 

Öncelikle belirtmek isterim ki, yazılarımı yazarken, herkesin anlayacağı şekilde sade dil kullanmayı tercih ediyorum. Akıcı olup, merak uyandırmaya, sürükleyici olmasına dikkat ediyorum. Sizin de okurken keyif almanızdaki nedenlerden biri bu olmalı sanırım efendim. Polyanna'ya İnat Semranna kitabımı daha da geliştirerek, Polyanna'dan Semranna'ya adı altında ikinci baskı olarak çıkardım. Her iki kitabımın da ana fikri şöyledir: Her insanın acı tatlı, hüzünlü hikâyeleri vardır; bendenizin yaptığı, olayları dramatize etmeden, kabullenerek çözüm yoluna gidip, insanın içinde var olan mutlu insanı dışarı çıkartma çabasıdır. Her ne yaşanırsa yaşansın, yaşananlardan ders çıkararak olaylara psikolojik olarak olumlu yönden yaklaşıp, olayları duygusal havada birleştirerek, tatlı bir esinti olarak, insan hayatına dokunuşlar yapıyor ve umut ışığı olmaya gayret gösteriyorum.

 

Küçük Müfettiş gibi, çocuk kitapları dünyasına da eserler verdiniz. Çocuk kitabı yazmak farklı bir ruh dünyası gerektiriyor değil mi?

 Çocuk kitapları yazmak bendeniz için büyük bir keyif. Bunda içimdeki çocuğun heyecanları, hayalleri de çok belirleyici oldu. Onların minicik kalplerine dokunabilmek, yüzlerini güldürebilmek aldığım, paha biçilmez en büyük armağan. Siz çocuklara ne veriyorsanız, koşulsuz olarak, onun size geri döndüğünü, anında görebiliyorsunuz. Bu da sonsuz bir mutluluk sizin bizler için. Kültürümüzü unutturmamak, bizlerin en asli görevi olmalıdır. Bu en büyük mirastır. Bendeniz de bunu yapmaya özen gösteriyorum efendim.  

 

Bir kültür insanı olarak kitap ve insan hakkında neler söylersiniz?

Kitap ve insan bir bütündür aslında. Kitap demek, hayat demek, yaşanmışlık demektir. Bir kitap sadece kâğıttan, sayfadan, kitap kapağından yazıdan ibaret değildir. Kitap okumayı bir yaşam biçimi olarak görmek gerekir.

İnsanların aynasıdır kitaplar. İnsanı en iyi kitaplardan tanırız. İnsanı insana ve kendisine en iyi kitap yakınlaştırır. Kitapla baş başa kalan, kitapla kendini tanıyan insan, yalnızlığı, korkuyu aşar. Kültürümüzle yaşamayı birlikte öğrenmektir.

Okuyucuyu anlamak kitap okuyan insanı kazanmaktır. Özellikle kendimizle ilişkilendirip bir bağ kurduğumuzda o kitabın değeri kişi için daha da artmaktadır. Yazarken ne anlatmak istediğimi, okurun değer yargılarını ve duygularını da ön plâna alarak yazmaya çalışıyorum.

Kitabın en güzel evrensel dil olduğu bilinci ile hareket ediyor, bütün insanlığı kucaklamayı hedefliyorum. Çünkü hangi coğrafyadan olunursa olunsun, kitap en güzel iletişim aracıdır. Önemini sonsuza kadar koruyacaktır ve kendini bütün zaman dilimlerinde hissettirecektir.

 

 

Son olarak, gençlere, kitapseverlere, dostlarınıza söylemek istedikleriniz nelerdir?

Çok okumayı tavsiye ediyorum tabiî ki. Biliyorsunuz, bilgi olmadan fikir olmuyor. Kelimeleri araştırıp, özüne indiğimizde, çözümler başladığını göreceğiz. İngiliz filozof, bilim insanı ve yazar Francis Bacon, “Yalanlamak, reddetmek, inanmak, kabullenmek, konuşmak, nutuk çekmek için değil; tartmak, kıyaslamak ve düşünmek için oku” diye ne güzel özetlemiş bu durumu.

Amaç okumak, okumayı sevmek, sevdirmek, okumayı yaşam biçiminin bir parçası haline getirmek, okutmak olsun. İnsan önemli yapıtları kendisi keşfetsin. Kitap okumanın gerekliliğini ve keyif verdiğini de bilsin.

Konfüçyus, “Düşünmeden öğrenmek yararsız, öğrenmeden düşünmek tehlikelidir.” demiş. Öyleyse düşünerek öğreneceğiz, öğrendikten sonra düşüneceğiz. Bunun yolu da okumaktan geçer.

Eklemek isterim ki, kitapsız bir hayat yaşanmamış, eksik bırakılmış bir hayattır. 

Hayatın öznesi olalım. Yoksa tarihin nesnesi oluruz.

 

Semra hanım bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum, bundan sonraki çalışmalarınızda da sizlere başarılar, mutluluklar diliyorum.

Bendenize bu fırsatı verdiğiniz için sonsuz teşekkürler ediyorum. Saygılarımla. 

 

https://www.samsunbulten.com/haftanin-roportaj-konugu-sair-yazar-semra-iplikci-9249h.htm

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazar: RÖPORTAJ

SAMSUN’DA GÜÇLÜ BİR YAZAR VE ŞAİR SEMRA İPLİKÇİ

SAMSUN’DA GÜÇLÜ BİR YAZAR VE ŞAİR SEMRA İPLİKÇİ

 

Malatya doğumlu olup; Samsun’da ikâmet eden; yarınların umut ve güven veren; usta ve güçlü bir kalemi, iyi bir şair ve yazar, eğitimci ve güftekâr Semra İPLİKÇİ, kişiliği ve başarılı eserleriyle dikkat çeken önemi bir şahsiyet.

Değerli şair ve eğitimci yazarımızı daha yakından tanıyalım:

 

SEMRA İPLİKÇİ KİMDİR?

 

Eğitimci-Şair-Yazar- Güftekâr ve Sunucu Semra İPLİKÇİ aslen Malatyalı olup, babasının görevi nedeni ile Türkiye’nin çeşitli  illerinde bulundu.

Edebiyata ilgisi ortaokul yıllarında başladı. Ankara Etlik Ortaokulu Kültür ve Edebiyat Kolu tarafından hazırlanan, aylık SESİMİZ DERGİSİ’sinde şiir ve yazıları yer aldı. Eğitimini Ankara’da tamamladı. Etlik Lisesi Fen bölümünü bitirdi. Anarşi nedeniyle üniversite (Gazi Üniversitesi Fen bölümü) tahsiline devam edemedi. Bu arada iki yıllık sanat okulunu bitirdi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın açmış olduğu Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde giyim branşı dalında yapılan sınavı kazanarak, öğretmenlik yapma hakkına sahip oldu. Samsun ilinin Ladik ilçesinde 1990 – 2000 yılları arasında giyim öğretmeni olarak görev aldı.

1995 senesinde 1.2.3. sınıf fark derslerini vererek Amasya Meslek Lisesini de bitirdi. Dört yıllık Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi Yönetim ve Organizasyon bölümünü kazandı ve üniversiteye devam etti. Diksiyon ve bilgisayar kurslarına da devam ederek sertifikalar aldı. Bazı kurumlarda Halkla İlişkiler Müdürlüğü yaptı.

2002 yılında, Başkent TV’de bir süre sunuculuk ve TRT’de yayınlanmakta olan “Bizim Evin Halleri” dizisinde bölüm oyunculuğu da yaptı. TRT’nin çeşitli aktivitelerinde yer aldı. TRT’nin “Karınca Kararınca” adlı programına, TRT TÜRK’e Kanal B’ye, Dost TV’ye ve TV. kanallarına Şair – yazar olarak konuk edildi.

Çeşitli okullarda eğitim, sigarayla alâkalı konferanslar ve şiir dinletileri verdi. Türkiye’nin çeşitli illerinde düzenlenen festivallerde şiir şölenlerine katılarak katılım belgeleri aldı. Üniversitelerden, tez konusu olması ve konferanslar vermesi  için teklifler alan Semra İPLİKÇİ, hayatı bir okul olarak gördüğünü ifade etmektedir. Kitabını okuyabilenler kadar, okumak isteyip de okuyamayanlara da ulaşabilmeyi gerçekleştirmek adına, kendi şiirlerini, kendi yorumuyla Emek Müzik Yapım’da seslendirerek bu arzusunu da gerçekleştirmiş oldu. 2003’te Yıldızlara Doğru adlı şiir kaseti çıktı.

Yıldızları Arıyorum adlı kitabı Mayıs 2002’de Ocak Yayınları tarafından basıldı. Redaktörlüğünü yaptığı 10 adet çocuk klasikleri kitabı (Polyanna, Robinson Crusoe, Güliver’in Gezileri, Peter Pan, Tom Sawyer, Kip Kardeşler, Arabayla Dünya Turu, Balina Avcıları, Don Kişot, İki Yıl Okul Tatili) 2003 yılında yayımlandı. Polyanna’ya İnat Semranna adlı kitabı Ekim 2004’te Akasya Yayınları tarafından basıldı ve İngilizce çevirisi tamamlandı. 2006’da Hüseyin YURDABAK’ın hazırladığı Türk Edebiyatında Günümüz Kadın Şairleri kitabında, Atatürk Şiirleri Antolojisi kitabında,  Malatya tarihli Dünden Bugüne Malatyalı Şairler, Samsun ŞİİR SEÇKİSİ antoloji kitaplarında şiirleri yayımlandı. Ayrıca 2006’da  İstanbul’da yayımlanan Nezihe Tuna’nın Canım Annem, Bakü’de yayımlanan antoloji kitabında da şiirleri yer aldı. İLESAM’ın hazırladığı ansiklopedide ve ayrıca, Türk Edebiyatçıları ve Kültür Adamları adı altında değerli edebiyatçı-yazar İhsan IŞIK’ın hazırlamış olduğu 10 ciltlik ansiklopedinin beşinci cildinde yer aldı.

Çeşitli gazetelerde, öğretim Kurumları’na ait eğitim, kültür ve sanat  dergilerinde haberleri yayımlandı.

“Hayatı ve paylaşmayı seviyorum. Yazmaya, ömrüm oldukça devam etmeyi düşünüyorum. Çalışmalarıma İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) üyesi olarak aktif bir şekilde devam etmekteyim. Amacım şöhretli değil önemli olmak, eserlerimle yaşatılmak… Hayat felsefem, ‘ÜŞENME! ERTELEME! VAZGEÇME!’ dir. Son nefesime kadar kendimi üniversiteye hazırlanan bir gencin, öğrencinin ruhunu taşıyan biri olarak görmeye devam edeceğim” sözleriyle hayat felsefesini anlatan yazar, hayatın bir okul ve öğreneceklerimizin de sonsuz olduğu bilinci ile hareket etmektedir.

 

ESERLERİ:

DENEME ANLATI

Polyanna’ya İnat Semranna,

Polyanna’ dan Semranna’ya (Semranna Mutluluk Yolunda),

ŞİİR KİTAPLARI

Yıldızları Arıyorum,

Ürperiş, Ürperti, Sİ adlı şiir kitapları

ÇOCUK HİKAYELERİ

Merak Ediyorum serisi, Azeri diline de çevrilen Deniz Kızı ve Siyah İnci (12hikâye), Besmele Teyze, Ahiret Ağacı ile Dünya Ağacı, Küçük Çoban Büyük Yürek, Küçük Müfettiş Sanatçının ayrıca, TRT Sanatçılarından udi bestekâr Sayın Naim İlgün Soysev,  Suat Yıldırım ve Tuncay Yalın tarafından bestelenmiş  güfteleri bulunmaktadır.

Semra İPLİKÇİ’nin şu anda hazırlamakta olduğu şiir kitabının, çocuk hikâyelerinin, romanının ve güftelerinin çalışmaları devam etmektedir.

 

Kısa bir şiiri:

Gün olur da bir gün, hoşçakal dersem…

Geri dönmek için, dualar etsem…

Her şeye rağmen ben, geri dönmezsem…

Can kuşum bedenden, uçmuştur artık…

Semra İPLİKÇİ

 

Haber : Oktay ZERRİN- Samsun


https://www.bizimsamsun.net/samsun-da-guclu-bir-yazar-ve-sair-semra-iplikci/

 

 

 

Yazar: Haber : Oktay ZERRİN- Samsun

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör