Semih Günver

Diplomat, Yazar

Doğum
Ölüm
00 Ocak, 2000
-
Eğitim
Ankara Hukuk Fakültesi

Diplomat, yazar (D. 1917, Kütahya – Ö. Ocak 2000). Galatasaray Lisesi ve Ankara Hukuk Fakültesi mezunudur. Eylül 1949’da açılan sınavı kazanarak Dışişleri Bakanlığı meslek memuru oldu. Sırası ile İsviçre, İtalya, Belçika, Sovyetler Birliği, Cezayir, Mısır ve Fransa’da (Strasbourg) görev yaptı. 1957 yılında elçi oldu, 1982’ye kadar büyükelçi olarak çalıştı. Emeklilik yıllarında çeşitli gazete ve dergilerde yazılarını yayımladı.

“Semih Günver, uzun Hariciye mesleğinde görüp geçirdiklerini yazarken olaylardan değil, insandan yola çıkıyor. Bundan dolayı, örneği daha bol olan ‘anılar ve belgeler’ derlemesi olmanın ötesinde, heyecan verici, duygulandırıcı dramatik bir değer taşıyor. Günver’in olağanüstü yazı ustalığı, bazen hüzünlü öykülerine bile buruk ve acı bir mizah boyutu kazandırmaktadır. Günver’in son yapıtı ‘F.R..Zorlu’nun Öyküsü’, Kemal Tahir’in eserlerinden bu yana okuduğum en sarsıcı kitaptır.” (Altan Öymen)

BAŞLICA ESERLERİ:

ANI-ÖYKÜ: Bir Kiraz Ağacı Olsaydım (1986), Tac Mahal Oteli (1994).

BİYOGRAFİ: Fatin Rüştü Zorlu’ nun Öyküsü (1985).

HAKKINDA: Altan Öymen / Milliyet (5 Ocak 1986), Halit Refiğ / Sanat Olayı (Şubat 1986), İlter Türkmen / Diplomasi ve Duyarlılık (Hürriyet, 20.1.2000).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör