Necip Torumtay

Orgeneral, Genelkurmay Başkanı, Asker

Doğum
Ölüm
28 Ağustos, 2011
Eğitim
Kara Harp Okulu, Topçu Okulu, Kara Harp Akademisi

Asker, Orgeneral, 20. Genelkurmay Başkanı (D. 1926, Vakfıkebir / Trabzon – Ö. 28 Ağustos 2011, Marmaris / Muğla). 1944 yılında Kara Harp Okulundan, 1946 yılında Topçu Okulundan mezun olduktan sonra; 1953 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde Takım Komutanlığı ve Topçu Okulunda Öğretmenlik yaptı. 1954 yılında Kara Harp Akademisini kurmay subay olarak bitirdikten sonra; Topçu Okulunda Batarya Komutanlığı, Tokyo Kara Ataşe Yardımcılığı, 1. Zırhlı Tugay Harekât Eğitim Şube Müdürlüğü ve Topçu Tabur Komutanlığı, Genelkurmay Teşkilat Eğitim Dairesinde Şube Müdürlüğü, ABD/Vaşington'da Türk Askerî Temsil Heyeti Kara Plan Subaylığı, 7. Kolordu Harekât Eğitim Şube Müdürlüğü, 4. Zırhlı Süvari Alay Komutanlığı, 3. Ordu Harekât Başkan Yardımcılığı ve Genelkurmay Strateji Plan Dairesi Strateji Şube Müdürlüğü görevlerini yürüttü.

1970 yılında Tuğgeneralliğe terfi ederek 1'inci Zırhlı Tümen Komutan Yardımcılığı, 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı ve Belçika/Mons'da Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargâhı (SHAPE) Harekât Plan Daire Başkanlığı yaptı. 1974 yılında Tümgeneralliğe terfi ile Genelkurmay Plan ve Harekât Daire Başkanlığı ve 4. Piyade Tümen Komutanlığı görevlerinde bulundu. 1978 yılında Korgeneralliğe terfi ile Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı, Genelkurmay Harekât Başkanlığı ve Genelkurmay Genel Plan Prensipler Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 1982 yılında Orgeneralliğe terfi etti. Orgeneral rütbesi ile Millî Güvenlik Konseyi ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcılığı, Cumhurbaşkanlığı ve Millî Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliği, Genelkurmay 2. Başkanlığı, 1. Ordu Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevlerini yürütmüş, 24 Temmuz 1987 tarihinde atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinden 03 Aralık 1990 tarihinde kendi isteği ile emekli oldu.

TSK Üstün Hizmet Madalyası sahibi olan Orgeneral Torumtay; Türkan Torumtay ile evliliğinden iki çocuğu vardır. İngilizce bilmekteydi. 28 Ağustos 2011 tarihinde Marmaris’te vefat etmiş, cenazesi Ankara’ya getirilerek Cebeci Askerî Şehitliği'nde toprağa verilmiştir. 1994 yılında anılarını Orgeneral Torumtay’ın Anıları adlı bir kitapta toplamıştı.

KAYNAK: Türkiye Yazarlar Birliği / Türkiye Kültür Sanat Yıllığı (2012), Necip Torumtay (www.tsk.tr, 28.7.2015), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2015).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör