Necip Hablemitoğlu

Akademisyen, Araştırmacı, Yazar

Doğum
28 Kasım, 1954
Ölüm
18 Aralık, 2002
Eğitim
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksekokulu
Burç
Diğer İsimler
Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu’nun eşi

Akademisyen, Prof. Dr, araştırmacı-yazar (D. 28 Kasım 1954, Ankara - Ö. 18 Aralık 2002, Ankara). Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu’nun eşidir.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksekokulu (1977) mezunudur. Uzun yıllar çeşitli kuruluşlarda basın müşaviri olarak çalıştıktan sonra AÜ Türk İnkılap Tarihi Enstitüsünde yüksek lisans ve doktora yaptı. Aynı yerde öğretim görevlisi olarak yirmi yıl Atatürk ilkeleri ve devrim tarihi dersleri verdi.

Türkiye dışındaki Türk topluluklarının yakın tarihi konusunda çalışmalar yaptı. Orta Avrupa ve Balkanlar’da Türk eserleri, Türk azınlıkları ve şehitlikleri konusunda alan çalışmaları yürüttü. 1995-96 yılları arasında BM’nin UNDP projesinde görev alarak Moskova’da Gagauz Türklerinin Latin alfabesine geçiş çalışmalarına danışmanlık hizmeti verdi. Atatürk’ün yurtdışında görevlendirdiği öğretmenler hakkında yaptığı çalışmanın bir bölümünü "Kemal’in Öğretmenleri" başlığı ile yayımladı.

Türkiye dışında yaşayan Türk toplulukları, özellikle Kırım Türkleri konusunda çok sayıda makalesi yayımlanmıştır. Kendisi de bir Kırım Türkü olan Hablemitoğlu, Kırım Türklerinin tarihteki önde gelen isimlerinden İsmail Gaspiralı’ya ait geniş bir arşive sahipti. Ayrıca Türkiye’de ve yurtdışında faaliyet gösteren yasa dışı örgütler ve Alman vakıfları ile Avrupa Birliği Uyum Yasaları içinde yer alan vakıflar yasası konularında araştırmalar yaptı, bu konularda yurtiçi ve yurtdışındaki birçok panel ve açık oturuma katıldı.

 

Suikast Sonucu Hayatını Kaybetti

 

Prof. Dr. Necip Hablemitoğlu, 18 Aralık 2002 günü Ankara'da kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından, evinin önünde saldırıya uğrayarak öldürüldü. Katil zanlıları arasında değerlendirilen şüpheli Nuri Gökhan Bozkır, Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından Aralık 2019'da yurt dışında yakalanıp adli süreçlerin tamamlanması ardından 26 Ocak 2022 tarihinde Türkiye'ye getirilerek emniyete teslim edilmiştir.

Eşi Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu’dur, Kanije ve Uysar adlı iki kız çocuğu vardır.

 

Necip Hablemitoğlu İçin Ne Dediler?

 

“Ülkemiz son yıllarda Millî devlet ve Atatürk düşmanı cereyanların hücumuna maruz kalmıştı. Bir tarafta bölücüler, bir taraftan Cumhuriyet düşmanı Siyasal İslâm, diğer taraftan Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyeti beğenmeyen 2. Cumhuriyetçiler ve nihayet Lozan’ı içine bir türlü sindiremeyen Avrupa, bu karanlık tablo içinde boğulurken, karanlıkları delen birtakım yıldızlar belirdi. Bunların en kuvvetlisi kutup yıldızı gibi yol gösteren Necip Hablemitoğlu oldu. Necip Hablemitoğlu ne yaptı? Bize yabancıların oyunlarını anlattı. Yabancılarla işbirliği yapan yerli hainleri tanıttı. Tek ışıklı yolun Atatürk’ün yolu olduğunu gösterdi.” (Nuh Mete Yüksel, DGM Başsavcısı)

 

ESERLERİ:

Yüzbinlerin Sürgünü (1974), Çarlık Rusyası’nda Türk Kongreleri 1905-1997 (2. bas. 2003), Şefika Gaspiralı ve Rusya’da Türk Kadın Hareketi 1893-1970, Alman Vakıfları ve Bergama Dosyası, Köstebek (2003).

KAYNAKÇA: Necip Hablemitoğlu / Köstebek (2003), Atilla Aşut / 2002 Yılında Kaybettiğimiz Gazeteci Yazar ve Yayıncılar (Çağdaş gazetesi, sayı: 54, Haziran 2003), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, 2007, 2009), Şengül Hablemitoğlu: Necip'i, MİT Müsteşarı yapılacağı söylentisi öldürmüş olabilir! (t24.com.tr, 25 Nisan 2011).

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör