Muhsin Koçyiğit

Maliyeci, Milletvekili, Eğitimci, Siyasetçi

Doğum
Eğitim
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümü

Eğitimci, maliyeci ve siyaset adamı, Diyarbakır milletvekillerinden. 1951 yılında Diyarbakır / Ergani’de doğdu. Babasının adı Hasan Efendi – annesinin adı Kamile Hanımdır. Dicle İlköğretmen Okulu (1969) ile Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesi’ni bitirerek (1976) girdiği, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümü’nden mezun oldu.

Üniversiteyi bitirdikten sonra bir yıl süreyle Türkiye Öğretmenler Bankası’nda müfettişlik yaptı. 1977 yılında Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanlığı Yardımcılığı görevine atandı. Sonra Baş Hesap Uzmanlığı yaptı, İngiltere’de Katma Değer Vergisi ihtisası gördü. Maliye Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü’nde Daire Başkanı ve Personel Genel Müdür Yardımcısı olarak görevler aldı. Ayrıca; Sermaye Piyasası Kurulu Kurucusu olup, Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu’nda uzmanlık, Türkiye Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu üyeliği ve yeminli mali müşavir olarak görev yaptı.

Koçyiğit,  TBMM XXII. Dönem (3 Kasım 2002 - 22 Temmuz 2007)’de Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) listesinden Diyarbakır Milletvekili seçilerek Parlamento’ya girdi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliği yaptı. Ancak bir süre sonra partisinden ayrıldı. İki dönem siyasetten ırak kalan Muhsin Koçyiğit, CHP Merkez Karar Yürütme Kurulu’nun oybirliğiyle aldığı kararla yeden partisine döndü. İngilizce bilen Koçyiğit, serbest yeminli mali müşavirlik yaparak hayatını sürdürdü. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

HAKKINDA: Muhsin Koçyiğit Yuvaya Döndü (Ergani Söz Gazetesi, 08 Temmuz 2010).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör