İzel Rozental

Mizah Yazarı, Karikatürist

Doğum
02 Mart, 1951
Burç

Karikatürist, mizah yazarı. 2 Mart 1951, İstanbul doğumlu. Çok az sayıdaki Aşkenaz Musevilerindendir. İlk karikatür sergisini dört yaşındayken kendi odasında açtı. 1971 yılından itibaren amatör olarak çizdiği karikatürleri bazı gençlik ve mizah dergilerinde yayımlandı. 1991 yılında, İstanbul'da yayınlanan Şalom gazetesi için haftalık olarak editoryal karikatür çizmeye başladı. O tarihten itibaren Tünelin Ucu başlığı altında gazetenin birinci sayfasında politik karikatür çizdi. Briç konulu karikatür ve çizgi bantları Fransa, ABD ve İngiltere'de 1996–2000 yılları arasında düzenli olarak yayımlandı. Çeşitli uluslararası karikatür sempozyumlarında bildiriler sundu. Le Monde gazetesinin çizeri Plantu'nün kurucusu olduğu Cartooning for Peace vakfının düzenlediği ve uluslararası basın çizerlerinin yer aldığı seri konferansların İsrail, Filistin, Japonya, Yeni Zelanda turlarına konuşmacı olarak katıldı.

Türkiye'de editoryal gazete çizerliğinin sınırlı sayıdaki temsilcilerinden biri olan Rozentel, karikatür ve yazılarını Açık Site, M5 Haber Dergisi, Diyojen, Güldiken Mizah Kültürü Dergisi, Bridge Plus (İngiltere), ACBL Bulletin (ABD), Le Bridgeur (Fransa), Briç Dünyası Dergisi, Yeni Akrep Uluslararası Mizah Dergisi, Göztepe Kültür Dergisi, Anatolia News (Japonya) dergilerinde yayımladı. Scrikss A.Ş. Genel Müdürlüğü, 1999 yılında Schneidertempel Sanat Merkezi'nin kuruluşuna öncülük etti, bu merkezin yöneticisi, Dr.Markus Kültür ve Sanat Derneği'nin başkanı, 2006–09 yılları arasında FECO (Dünya Karikatürcü Dernekleri Federasyonu) organizasyonunda ikinci genel başkanı olarak görev yaptı. Ayrıca TÜKİD (Kırtasiyeciler Derneği) Yönetim Kurulu Sözcü üyeliği görevini yürüttü.

“Mizah hikâyesi alanında büyük bir durgunluğun yaşandığı bugün-kü ortamda, karikatürcü olarak tanı-dığımız İzel’in art arda üç hikâye kitabı çıkarması önemli ve sevindirici bir atak sayılır. Bir büyük boşluğu doldurma yolunda İzel’i yakından izlememiz gerekiyor. Ne de olsa, Hüseyin Rahmi’den günümüze kadar, mizah hikâyemiz böyle bir durgunluğu hiç yaşamadı. İzel için yaşamak gezidir. Bir turist gözüyle dünyaya bakar; bir gezgin olarak olayları değerlendirir. Dünya, bu bakışa göre bir gezi alanıdır. Bu seyyah ruh mizaha yakındır. Bir yolculuk sırasında kolayca yakaladığımız neşeli, bağışlayıcı, boşverici ortam İzel evinde otururken de yaşayabilir.” (Ferit Öngören)

ESERLERİ:

KARİKATÜR ALBÜMLERİ: 1991 İzel (1991), Herşeye Rağmen (1993), Peki Ama Neden? (1996), Non Comics! (1999), The Joj of Bridge Bridge Plus (2000), Ne Olacak Bu Dünyanın Hali (2001), Akvaryum (2008).

DENEME: Yol Boyunca... (2000), “F” (2002), “B” (2003), Dikkat! Buda (2004).

ANI: B - Mizah Yazıları.

GEZİ-MİZAH: Dikkat Buda! (2004).

KAYNAK: Yol Boyunca / (Virgül, sayı: 34, Ekim 2000), Ne Olacak Bu Dünyanın Hali (Virgül sayı: 41, Mayıs 2001), Hatice Başaran / F (Virgül, sayı: 57, Aralık 2002), Behçet Çelik / B (Virgül sayı: 62, Mayıs 2003), İzel RozentaL (www.izelrozental.com - www.yeniaktuel.com.tr), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2009).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör